19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. İYİ Parti İl Başkanı Akışık’dan PAÜ...

İYİ Parti İl Başkanı Akışık’dan PAÜ Rektörü’ne adrese teslim kadro tepkisi

Haber Merkezi - 6 Ağustos 2020 Perşembe - 20:28 İYİ Parti İl Başkanı Akışık’dan PAÜ Rektörü’ne adrese teslim kadro tepkisi

İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof Dr Hüseyin Bağ’ın eşine uygun kadro açtığını, çıkılan ilanda eşinin pozisyonunu tanımlayan şartlar konulduğunu, bunun da nepotizmin (akraba kayırma veya adam kayırma, öznel ve adil olmayan şekilde yapılan ayrımcılık) ne boyutlara geldiğinin örneği olduğunu belirtti.

A- A+

PAÜ Rektörü Prof Dr. Hüseyin Bağ, bir kez daha eşi Derya Bağ’a üniversitede kadro açılması iddialarıyla gündemde. İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık,yaptığı açıklamada, Bağ’ın eşini adrese teslim akademik kadro ilanıyla eşini tekrar atamaya çalıştığını iddia etti. Rektör’ün daha önceki atama girişimlerini anımsatan Akışık, “Bugün öğreniyoruz ki, Rektör Bağ eşi için uygun zamanı da yoklayarak ve de tamamen eşinin pozisyonunu tanımlayan şartlar koymak suretiyle, yani adrese teslim akademik bir kadro ilanıyla vererek hepimizin vergileriyle varlığını sürdüren bu güzide kurumumuza eşini tekrar atamaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

“PAÜ YÖNETİM SKANDALLARIYLA ANILIYOR”

Rektör Bağ’ın göreve geldiği günden bu yana PAÜ’nün ülke gündemine akademik başarıları, bilimsel çalışma ve aktiviteleri, şehre ve ülkeye olan katkıları ile değil, sürekli olarak yönetim skandalları ile gündeme geldiğini kaydeden Akışık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bitmez tükenmez bu skandallar güzide kurumumuzun üzerinde kara bir bulut gibi çökmektedir. Rektör Bağ’ın bu davranışı kamu kurumlarında var olan nepotizmin (akraba kayırma veya adam kayırma, öznel ve adil olmayan şekilde yapılan ayrımcılık) ne boyutlara geldiğini, kanun tanımazlığın, ben yaptım oldu anlayışının en hoyrat örneği olarak önümüze sermiş kul hakkı yemekten çekinmediğini de bize göstermiştir.

Rektör Bağ, yüzbinlerce gencimizin iş bulma kaygısıyla geleceğe dair ümitlerinin tükendiği bu dönemde, yurtdaşlarımızın kadrosuzluk nedeniyle mesleklerini dahi icra edemeyerek umutsuzluklarının tavan yaptığı bu dönemde, binlerce gencimizin akademik kadrosuzluk nedeniyle yurt dışına beyin göçü yaptığı bu dönemde liyakat esasına göre değil, hısımlık esasını göre hareket ederek eşine yapmış olduğu kayırma ve yenilen kul hakkı kamu vicdanında kabul edilemez.”

2017 HAZİRAN’DA İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyn Bağ’ın, eşi Derya Bağ’ı ilk olarak Serinhisar’ın Yatağan Mahallesi’ndeki İslam İlimleri Enstitüsü Sekreterliğine atamış, ancak kamuoyundan gelen yoğun tepkiler ve YÖK7ün uyarısıyla 2017’nin haziran ayında hem bu görevden hem devlet memurluğundan istifa etmişti.

Ancak bir yıl sonra, 2018’in ekim ayında Derya Bağ, bu kez Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezine bilgisayar işletmeni olarak atandı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Derya Bağ, PAÜ’deki görevlerinden önce Bereketli İmam Hatip Lisesinde Arapça öğretmenliği yapıyordu.