30.11.2021, Salı
14 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Ekmek israfını önlemek için yola çıktılar,...

Ekmek israfını önlemek için yola çıktılar, kendilerini yemek yarışmasında buldular

Haber Merkezi - 12 Mayıs 2017 Cuma - 12:35 Ekmek israfını önlemek için yola çıktılar, kendilerini yemek yarışmasında buldular

Merkezefendi Rukiye Urhan Anaokulu 5 Yaş Sınıfı olarak Bayat Ekmek Projesi ile yola çıkan sınıf öğretmeni ve velileri projelerini yemek yarışması ile tamamladı.

A- A+

Rukiye Urhan Anaokulu’nda düzenlenen ”Bayat Ekmekle Taze Tatlar” konulu yemek yarışmasında İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz; öğretmen, veli ve öğrencileri bu heyecanlı günde yalnız bırakmadı.

Yarışmaya katılan velilere ve destek veren herkese teşekkür eden Müdür Oğuz “Alın teri, paylaşma ve bereketin sembolü sayılan ekmek, her ne kadar “nimet “ olarak adlandırılsa da ülkemizde en önemli israf kaynaklarından biri olarak yerini almaktadır. Ülkemizde ki ekmek israfı boyutu araştırıldığında günde 120 milyon ekmek üretimi yapılırken bunun 6 milyon adedi çöpe atılıyor. Okulumuz bu sebeple tasarruf kültürünü çocuklarımızda ve velilerimizde geliştirmek aynı zamanda aile bütçesine katkı sağlamak, ekmek israfını azaltmak, ekmeği yeniden değerlendirerek farklı sunumlarla tüketilir hale getirmek, okul ve okul çevresinde konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla alın terimiz ekmeğin tarladan sofraya hangi emeklerle geldiğini aşama aşama inceleyerek projelerine yön verdiler. Projenin sonunda da güzel bir etkinlik için bir araya geldik.

Özveri ile yapılan yemek ve tatlıların her birinin tadı damağımızda kaldı. Tüm velilerimize teşekkür ediyorum. Yarışmacı velilerimizin her birinin ayrı ayrı bir katkısı ve emeği var. Bu tür faaliyetlerin sürekli olarak yapılmasını yürekten diliyorum. Çocuklarımıza örnek olmasının yanında kamuoyuna da güzel bir mesaj verilmiş oluyor” dedi.

Sınıf bazında gerçekleştirilen proje; sonundaki yemek yarışması destek veren kurumlar ile profesyonel bir yarışma halini aldı.Büyük emek vererek bayat ekmeklerden meydana getirdikleri eserleri ile10 öğrenci velisi jüri karşısına geçti.

Yarışmanın jüriliğini Denizli Aşçılar Deneğini Başkanı Ömer Çetin ve ekibinden Şeref Yadık, Ersin Aktaş, Pamukkale Üniversitesi Tavas Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Program Başkanı Öğr.Gör. Nusret Ercan Şenlikçi, Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Taşkın Osman Yıldız, Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Nilay Cura, Denizli Toprak Mahsulleri Şube Müdürü Abdurrahman Güneş, Anaokulu Müdürleri Güliz Bilka, Pınar Ünal ve İlkan Şahin Çağrıcı yaptı.

Yemek Yarışmasının birincisi “ Bayat Ekmekli İçli Köfte”ile Necla Sabancı, ikincisi “Elmalı Bayat Ekmek Turtası” ile Melahat Gülsever, üçüncüsü “Galeta Unlu Kremalı Tatlı”ile Gülçin Eray oldu.