Eğitim-İş: Okul laboratuvarı TÜGVA’nın faaliyet alanına dönüştü – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Eğitim-İş: Okul laboratuvarı TÜGVA’nın faaliyet alanına...

Eğitim-İş: Okul laboratuvarı TÜGVA’nın faaliyet alanına dönüştü

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 28 Mart 2024 Perşembe - 14:39Güncelleme: 28 Mart 2024 Perşembe - 14:39
Eğitim-İş: Okul laboratuvarı TÜGVA’nın faaliyet alanına dönüştü

Eğitim-İş Sendikası Denizli 1 Nolu Şube Başkanı Zeki Erol, kentteki bir okula ait laboratuvarın TÜGVA’nın faaliyet alanına dönüştürüldüğünü, laboratuvarda öğretmenin deney yapamaz duruma geldiğini, spor salonunun da vakıf kontrolündeki spor kulübüne tahsis edildiğini öne sürdü.

Denizli Şubeleri adına açıklama yapan 1 Nolu Şube Başkanı Zeki Erol, Milli Eğitim Bakanlığının, TÜGVA ile yaptığı protokollerin okullarda çalışma düzenine ket vurduğunu, spor salonları, laboratuvar gibi eğitim alanlarını da bu vakfın kullanımına tahsis edildiğini ifade etti.

Tepeden inme kararlarla yapılan uygulamanın okulların eğitim etkinliklerine darbe vurduğunu, okul yöneticileri ve öğretmenleri bezdirme noktasına getirdiğini kaydeden Erol, “Milli Eğitim Bakanlığı devletin okullarını bir vakfa peşkeş çekmekte, öğrencilerin eğitimine engel olmaktadır. Öğretmenlerin okullarda görevlerini yapmalarını zorlaştırmaktadır. Bu ayrıcalıklı uygulamalar öyle ileri boyutlara ulaşmıştır ki, adı geçen vakıf kurum sahibi durumuna dönüşmüştür. Yani halkın söylemiyle, dağdan gelip bağdakini kovma durumuna gelinmiştir” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMEN DENEY YAPAMIYOR”

Merkezefendi ilçesinde bir ortaokulun laboratuvarına vakıf tarafından adeta el konulduğunu, laboratuvardaki malzemelerin dolaplara kaldırılarak TÜGVA personelinin faaliyet alanına dönüştürüldüğünü, okulun fen bilgisi öğretmeninin laboratuvarda deney yapamaz duruma geldiğini aktaran Erol, aynı ilçedeki Üçler Ortaokulu Spor Salonu’nun bu vakfın kontrolündeki ALC Spor Kulübüne tahsis edildiğini, beden eğitimi derslerinde salon kullanımının aksadığını, öğrencilerin salondan yeterince yararlanamadığını belirtti.

MİLLİ EĞİTİM YETKİLİLERİNE SORULAR

Erol, konuyla ilgili Üçler Ortaokulu Müdürlüğüne ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne şu soruları yöneltti:

1. Spor salonunun ışıkları sabaha kadar yanık kalmakta mıdır?
2. Elektrik saati ayrılmış mıdır?
3. Adı geçen kulüp elektrik faturası ödemekte midir ya da faturaya ortak mıdır?
4. Bu kulüp salonu kullandıktan sonra salonda temizlik yapmakta mıdır?
5. Okulun spor salonunun girişinde ALC kulübünün adının yazılması ne kadar doğrudur?
6. Bir veli tarafından bize ulaştırılan görüntülerde görüleceği gibi böyle bir salonda eğitim yapmak öğrenci ve öğretmen sağlığı açısından ne derece uygundur?
7. Salonda temizlenmeyen lavabo ve tuvaletler hastalığa davet çıkarmakta mıdır?
8. Salonun girişinde ve okul bahçesinde bu kulübün antrenör ve yetişkin kursiyerleri sigara içmekte midir? Bu konuda önlem alınmış mıdır?
9. Tribün girişindeki kapıların anahtarları kimdedir? Güvenliği olmayan bu giriş ve merdivenleri acil durumlarda kullanmak zorunda kalan veli ve öğrencilerin güvenliği nasıl sağlanacaktır?