18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Öğrenciler, hurdadan robot yaptı

Öğrenciler, hurdadan robot yaptı

Haber Merkezi - 13 Mart 2020 Cuma - 13:00 Öğrenciler, hurdadan robot yaptı

Denizli Çivril ilçesi 30 Ağustos Ortaokulu öğrencileri, kendi tasarımlarını hurdadan robot yaparak uygulamaya geçiriyor.

A- A+

Çivril 30 Ağustos Ortaokulunda bilişim teknolojileri öğretmeni olarak görev yapan Sabri Petenkaya, öğrencilerine robotik kodlama yapmayı öğretti. Ardından okulun 6. ve 7’inci sınıf öğrencileri, robot yapmaya karar vererek öğretmenlerinden destek istedi. Okul idaresi ve öğretmenlerin destekleri ile okula üç boyutlu yazıcı alındı. Öğrenciler hayallerindeki robot ve makinelerin yapımına başladı. Üç boyutlu yazıcıdan çıkan parçaları birleştiren öğrenciler, yazdıkları kod ile robotlarını çalıştırmayı başardı.

Yaptıkları ilk robotların istedikleri gibi çalışmasının ardından hedeflerini büyüten öğrenciler tank, otomatik boy ölçer ve vinç tasarımı yapıp, çalışmaya koyuldu. Tasarladıkları robot ve makinelerin parçalarının ilk zamanlarda çoğunu hurdadan topladıklarını belirten öğrenciler, üç boyutlu yazıcının alınması ile çoğu malzemeyi kendileri yapabildiklerini belirtti.

Yazıcının en küçük boyutlarda olmasından dolayı uzun süre parça üretimi için beklemek zorunda kaldıklarını da belirten öğrenciler, “Yazıcımız yokken yapacağımız robotların parçalarını hurdadan tedarik ediyorduk. Öğretmenlerimiz ve ailelerimizin desteği ile üç boyutlu yazıcı aldık. Şimdi parçaları da kendimiz yapıyoruz ama yazıcı küçük olduğu için süre olarak çok bekliyoruz. Bir yazıcımız daha olursa projelerimizi daha hızlı hayata geçirebiliriz” dedi.

Öğrencilerin yaratıcılıklarından duyduğu memnuniyeti dile getiren okul müdürü Hayati Çalım “Öğrencilerimiz, öğretmenlerinin de desteği ile kodlama ve robot yapmayı öğrendi. Okul Aile
Birliği ve öğretmenlerimizin desteği ile üç boyutlu yazıcı alıp, çocuklarımızın hayallerine ortak olduk. Şimdi hayallerindeki robot ve aletleri tasarlayıp, onları yaptıkları kodlamayla çalıştırıyorlar. Bazı konularda eksikte kalsak elimizden geldiği kadar önlerini açmaya çalışıyoruz. 6’ıncı sınıf öğrencilerimiz, dünyada popüler olan bir hafıza oyununun robotunu yaptı. Bu Türkiye’de ilk ve tek, belki dünyada ilk ve tek. Bu çocuklarımıza destek verilir önleri açılırsa Çivril’den birçok mucit ve bilim insanı çıkar” dedi.

DENİZLİ (İHA)