Elif Selçuk’a Küresel Öğretmen Ödülü – D20Haber
24.06.2024, Pazartesi
26 °C / 43 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Elif Selçuk’a Küresel Öğretmen Ödülü

Elif Selçuk’a Küresel Öğretmen Ödülü

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Kasım 2023 Cumartesi - 10:23Güncelleme: 11 Kasım 2023 Cumartesi - 10:24
Elif Selçuk’a Küresel Öğretmen Ödülü

Denizli’deki Pınar - Baha Abalıoğlu Anadolu Lisesinde görev yapan eğitimci Elif Selçuk, “Global Teacher Awards” (Küresel Öğretmen) Ödülü’ne layık görüldü. Selçuk, Ödülü’nü Hindistan’da düzenlenen törende aldı.

Daha önce ulusal ve uluslararası çeşitli ödüller alan Merkezefendi Pınar – Baha Abalıoğlu Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Elif Selçuk, başarılarına yeni bir başarı daha ekledi. Selçuk, Hindistan’da düzenlenen ve aynı zamanda eğitimin Nobeli olarak bilinen değerlendirmede, 95 ülkeden 19 bin öğretmenin arasından Global Teacher Awards (Küresel Öğretmen Ödülü’nü kazandı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de gerçekleştirilen ödül töreninde Türkiye’yi temsil eden 5 öğretmenden birisi olan Selçuk, Denizli’ye bir ilki yaşattı.

Aldığı ödülün kadınlara ve öğretmenlere ilham kaynağı olmasını dileyen Elif Selçuk, “Bu ödül Bitlis’te başlayıp Şanlıurfa’ya, Denizli’ye, New York’a ve Delhi’ye uzanan bir Elif Öğretmen hikayesi. Bitlis, Tatvan ve Şanlıurfa’da 7 yıl boyunca dezavantajlı okullardaki çabalarım, Şanlıurfa’da mevsimlik işçi, sömürülen emekçi, parçalanmış ellerle kalem tutan öğrenciler, kız çocuklarının eğitim haklarını elde etmeleri için mücadelemin sonucu aslında. Bir öğretmenin sadece derse girip ders anlatması çağın ihtiyacını karşılayamıyor. Biz öğretmenler gelecek nesil topluluk liderlerini, farklı meslek gruplarından insanları, tüketicileri ve vatandaşlarını yetiştiriyoruz. Dünyanın en büyük zorlukları karşısında eğitmek ve bugün harekete geçmeleri için onlara ilham vermek için pedagojik uygulamaları yeniden yönlendirmek için, yaklaşımlar sınıfta yeni öğretim tekniklerini ele almalıdır” dedi.

Haberin DevamıReklam
Bu düşünceden yola çıkarak kendisine “Öğrencilerin sınıflarından ayrıldıklarında ve mezun olduklarında ne tür insanlar olmasını istiyorsun?” sorusunu yönelttiğini kaydeden Selçuk, “Bu sorunun verdiği kaygıyla yaptığım başvuru sonucunda Birleşmiş Milletler Küresel Okullar Programı’na (Global Schools Program) kabul edildim. Okulum Pınar – Baha Abalıoğlu Anadolu Lisesi, Dünya’da 300 okuldan biri olarak küresel ağa dahil oldu. İki yıldır okulumuzda SDSN’nin bir girişimi olan Global Schools Program kapsamında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Müfredata Entegrasyonu ile ilgili bir eğitim programı uyguluyoruz. New York’tan okuluma getirdiğim bu eğitim programı Türk Eğitim sisteminde farklı bir soluk, yeni bir bakış açısıdır. Bu ödül aynı zamanda yapılmamışı, denenmemişi deneme tutkumun bir sonucudur. Cumhuriyetimizin 100. yılında aldığım Global Teacher Awards (Küresel Öğretmen Ödülü ) ödülüm Denizlimize hayırlı olsun” dedi.

DENİZLİ (İHA)