Bu okulun enerji ihtiyacı güneşten sağlanacak – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Bu okulun enerji ihtiyacı güneşten sağlanacak

Bu okulun enerji ihtiyacı güneşten sağlanacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Eylül 2023 Çarşamba - 17:48Güncelleme: 6 Eylül 2023 Çarşamba - 17:54
Bu okulun enerji ihtiyacı güneşten sağlanacak

Denizli’de, otistik bireylere eğitim-öğretim verilen Dentaş Özel Eğitim Uygulama Okulunun enerji ihtiyacını güneşten sağlayacak sistem hizmete alındı. Eğitim kurumunun enerji ihtiyacını karşılayacak “Güneş Enerjisi Otizmde Fark Yaratıyor” projesi, CSA Eğitim ve Kültür Vakfı ile Nexans Vakfı iş birliğinde hayata geçirildi.

Verdiği eğitimle ulusal düzeyde bir okul konumuna gelen Dentaş Özel Eğitim Uygulama Okulunda önemli bir proje tamamlanarak, hizmete sunuldu. Cafer Sadık Abalıoğlu (CSA) Eğitim ve Kültür Vakfı ile Nexans Türkiye AŞ ve Nexans Vakfı iş birliğiyle uygulanan “Güneş Enerjisi Otizmde Fark Yaratıyor” projesi kapsamında yapımı tamamlanan güneş enerjisi sistemi törenle açıldı.

Açılış törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Büyükşehir belediyesi Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci, CSA Vakfı Başkanı Ali Abalıoğlu, DOÇEV Başkanı İsmet Abalıoğlu, Nexsans yöneticileri, iş insanları ve öğrenciler ile aileleri katıldı.

ABALIOĞLU: KIVANÇ DUYDUĞUMUZ BİR ESER

CSA Vakfı Başkanı Ali Abalıoğlu, törende yaptığı konuşmada, Dentaş Eğitim ve Uygulama Merkezinin, otizmli çocukların özel eğitimle topluma kazandırılması amacıyla yaptırılıp 2016 yılında hizmete açıldığını, özel çocukların eğitimleri, rehabilitasyonları, gelişimleri için örnek bir okul olduğunu, burasının kıvanç duyduğu bir eser olduğunu söyledi.

Özel çocukların becerilerini ortaya çıkarabilmek, sanat ve spor gibi branşlarda ulusal, hatta uluslararası alanda başarılı olmalarını sağlayabilmek için her türlü imkanı sunması gerektiğini vurgulayan Abalıoğlu, burada eğitim alan çocukların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, hayata tutunabilmeleri için emek verenlere teşekkür etti.

Okulun özelliği nedeniyle yüksek enerji ihtiyacına dikkati çeken Abalıoğlu, “Özel tasarımla yapılan okulun ısıtılması, soğutulması ve diğer hizmetlerde ihtiyaç duyulan yüksek miktardaki enerji sebebiyle elektrik maliyeti giderek artmış, ciddi bir harcama kalemi olmuştur. Nexans Vakfı, dünyanın çeşitli ülkelerinde sürdürülebilir projeleri destekliyor. Pek çok ülkeden gelen proje arasından Cafer Sadık Abalıoğlu Vakfının hazırladığı ‘Güneş Enerjisi Otizmde Fark Yaratıyor’ isimli projeyi desteklemelerinden çok memnun oldum. Kurulan güneş enerjisi sistemiyle okulumuzun temiz ve sürdürülebilir enerji sistemiyle ekonomik ve yüksek standartta eğitimi devam ettireceğine inancım tamdır” dedi.

KURTİŞ: SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ KAPSAMINDA DESTEKLEDİK

Denizli’deki tesislerinin stratejik bir öneme sahip olduğunu ifade eden Nexans Türkiye ve Orta Aysa Genel Müdürü Atilla Kurtiş ise, kuruluşunun 10. yılını kutlayan Nexans Vakfının sosyal sorumluluk projeleri kapsamında iletilen çok sayıda sunum arasından Güneş Enerjisi Otizmde Fark Yaratıyor projesinin seçtiğini ve hızlıca hayata geçirildiğini ifade etti.

ZOLAN: İYİ Kİ BU OKUL YAPILMIŞ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, okulun otistik çocuklara eğitim veren önemli bir eğitim kurulu olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Bu okul gerçekten özel bir okul. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımıza eğitim veriliyor. Buraya her gelişimde ‘iyi ki böyle bir okul yapılmış’ diyorum, yapanlara teşekkür ediyorum. Abalıoğlu Ailesi, bu okulu Denizli’ye Dentaş ile kazandırdı. Abalıoğlu Ailesi sadece üreten değil, ayrıca sosyal sorumluluk projeleriyle eğitimde liderlik yapmış bir aile” diye konuştu.

Bu okulda enerji giderleri çok yüksek olduğuna dikkati çeken Zolan, “Çocuklarımızın güneş alması için çok yer camla kaplı. Bu nedenle ısıtma, soğutma noktasında yüksek miktarda enerji ihtiyacı var. Bunun sürdürülebilir olması için yenilenebilir enerjiyle donanması gerekiyordu. Bunun gerçekleşmesini sağlayanlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından okulun öğrencileri konuklara bir program sundu. Söylenen şarkılar beğeniyle dinlendi.