22.01.2021, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu

Yüz yüze eğitim vermeyen okul, peşin aldığı ücreti iade edecek

Haber Merkezi - 11 Ocak 2021 Pazartesi - 14:55 Yüz yüze eğitim vermeyen okul, peşin aldığı ücreti iade edecek

Denizli’de, Tüketici Hakem Heyeti, yüz yüze eğitim veremeyen okulun peşin olarak aldığı ücreti iade etmesine karar verdi.

A- A+

Pamukkale İlçe Tüketici Hakem Heyetine, 2014 yılından bu yana 73 bin 900 tüketici yaşadığı mağduriyetler için başvuruda bulundu. Bu başvuruların 2 bin 305’i 2020 yılında yapıldı. Geçen yıl başvurulardan bin 878’i ise karara bağlandı. Karara bağlanan başvuruların yüzde 59’unda tüketiciler haklı, yüzde 38’inde ise haksız bulundu. Yüzde 3 başvuru ise görevsizlik ve yetkisizlik nedeniyle reddedildi.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPMAK MÜMKÜN

Vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaları halinde, e-Devlet üzerinden Tüketici Bilgi Sistemine (TÜBİS) girerek başvuru yapabilecekleri, tüketici haklarıyla ilgili ALO 175 Tüketici Danışma Hattı ve tuketici.ticaret.gov.tr internet adresinden her türlü bilgiye ulaşabilecekleri belirtildi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM VEREMEYEN ÖZEL ANAOKULUYLA İLGİLİ KARAR

Çocuğunu özel bir anaokuluna bir yıllık ücretini peşin ödeyerek kayıt yaptıran bir tüketici, coronavirüs salgını nedeniyle okulun kapandığını, anaokulundan alamadığını belirterek, ücretin iade edilmesi için başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, “Okul öncesi eğitiminin yüz yüze yapılması gerektiği; oyun, beslenme, temizlik, etkinlik hizmetlerinin mevcut koşullarda uzaktan eğitim modeliyle yerine getirilmesinin mümkün olmadığı” sonucuna vararak, verilmeyen hizmet bedelinin tüketiciye iade edilmesine karar verdi.