Yaşlı kadının okuma yazma azmi – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Yaşlı kadının okuma yazma azmi

Yaşlı kadının okuma yazma azmi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Kasım 2023 Pazartesi - 13:22Güncelleme: 6 Kasım 2023 Pazartesi - 13:22
Yaşlı kadının okuma yazma azmi

Denizli'nin Bekilli ilçesinde ikamet eden 79 yaşındaki Ümmü Gönenmiş, “öğrenmenin yaşı yok” diyerek, okuma yazma kursuna katıldı.

Çocukluk yıllarındaki olanaksızlıklar nedeniyle okula gidemeyen 3 çocuk, 7 torun sahibi Ümmü Gönenmiş, açılan okuma yazma kursuna katılıyor. Azmiyle çevresinden olumlu eleştiri alan Gönenmiş’in hayali diplomasına bir an önce kavuşmak.

Okur yazar olmamanın zorluklarını hep yaşadığını anlatan Ümmü Nine, “Katıldığım kurs sayesinde artık adımı, soyadımı yazıyorum. Otobüse biniyorum ve daha ne isteyeyim. 3-4 ayda öğrendim. Herkes okuma yazma öğrensin. Bana eleştiriler de çok geliyor. ‘Bu yaştan sonra okumayı ne yapacaksın’ diye ama ben onlara ‘toprağın altına girince soru soruyorlarmış onu öğrenmek için okuyorum’ diyorum. İnsanların ne dediklerini çok umursamasınlar, okumak gerçekten güzel” dedi.

Haberin DevamıReklam
Okuma Yazma Ders eğitmeni Ömürüye Korkmaz da, “Halk Eğitim Merkezi’ndeki kurslar her yaştan yetişkine hitap etmektedir. Okuma yazma bunlardan biridir. Okuma yazma bilmeyen kursiyerlerimiz bankaya gittiğinde sıkıntı yaşıyor. Otobüs numaralarını okuyüamıyorlar. Hatta şoförlerin yüzlerini ezberleyip, ona göre biniyorlar. Okumak burada çok önemli bir durum. Bunu yaşayarak öğrenip ve sıkıntılarını çözmek için okula gelmek başarıdır. Bizler her yaştan okuma yazma bilmeyen kursiyerlerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Maden de okuma yaz kurslarının önemine dikkati çekerek, “Kursiyerlerimiz çeşitli sebeplerle okuma yazma öğrenememiş. Burada okuma yazma öğretmek için çaba sarf ediyoruz. Ümmü Teyzemizde onlardan birisidir. Bize okuma yazma öğrendiği için yeniden dünyaya geldiğini söyler. Kendi başına artık çarşıya gittiğini, yolculuk yaptığını ve birçok sorunu aştığını anlatır. Gerçekten okuma yazma kurslarımız hedefine ulaşıyor. Biz istiyoruz ki tüm okuma yazma bilmeyen tüm yetişkinlerimizi kurs faaliyetlerine bekliyoruz. Bu gaye ile kursiyerlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya da çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)