Pedal çeviren öğrenciler okulun elektriğini üretiyor – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Pedal çeviren öğrenciler okulun elektriğini üretiyor

Pedal çeviren öğrenciler okulun elektriğini üretiyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Nisan 2024 Pazartesi - 14:11Güncelleme: 29 Nisan 2024 Pazartesi - 14:11
Pedal çeviren öğrenciler okulun elektriğini üretiyor

Denizli'nin Kale ilçesindeki Belenköy İlkokulu’nda eğitim gören öğrenciler, ‘Egzersiz Yapıyorum, Elektrik Üretiyorum’ Projesi ile kurulan düzenekte pedal çevirerek okulun elektriğini üretiyor.

Belenköy İlkokulu öğretmenlerinden Atıl Rıza Elbir tarafından geliştirilen ‘Egzersiz Yapıyorum, Elektrik Üretiyorum’ projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığının hibe programı kapsamına alındı. Hibe programı ile okulun ikinci katına özel bir düzenek kuruldu.

 

Araba koltuğundan oluşturulan düzeneğe oturan öğrenciler, boş zamanlarında buraya gelerek hem kitap okuyor hem de pedal çevirerek elektrik üretiyor. Ortalama 250-300 kw elektrik üreten öğrenciler bu sayede okul aylık elektrik ihtiyacının yüzde 70’ini karşılıyor.

Projeye ilişkin açıklama yapan Kale İlçe Milli Eğitim Müdürü Nurettin Tıkım, “Kale kitap okuyor zinciri diye bir proje başlatmıştık. 2018 yılından itibaren daha sonra Belenköy Orta Okulumuzda Gençlik Spor Müdürlüğü ile yaptığımız bir projede egzersiz yapıyorum enerjimi üretiyorum projesini kabul edildi. Daha sonra Atıl Bey ile görüştüğümüzde öğrencilere egzersiz yaptırırken kitapta okutabileceğimize karar verdik. Kale Kitap Okuyor zincirimizi zenginleştirmiş olduk. Böylece çocuklarımızın kitap okuma hevesinin olacağını gördük. Çocuklar teneffüslerde, boş zamanlarda kitap okuyor. Enerjisini boşaltıyor. Aynı zamanda kitap okurken de okulun elektriğini üretiyorlar. Bundan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Haberin DevamıReklam
Okulun elektrik ihtiyacının bu projeyle karşılandığını söyleyen Proje Koordinatörü Atıl Rıza Elbir ise, “Öğrencilerimizin pedal çevirerek ürettikleri elektriği depoluyoruz. Akülere invertörler vasıtasıyla da dolduruyoruz. Şehir elektriğine dönüştürülüp okulumuzda kullanıyoruz. Okulumuzun elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını buradan karşılıyoruz. Aynı zamanda çocuklarımız hareket etmiş oluyorlar. Kitaplarını okuyorlar” diye konuştu.

İmza attıkları sıra dışı projeyle örnek olan okul öğrencileri ise “Burada spor yapıyoruz. Hem kitap okuyoruz hem de elektrik üretiyoruz. Bundan dolayı çok mutluyuz” ifadelerini kullandı

DENİZLİ (İHA)