Veli-Der’den öğrencilere ücretsiz yemek ve su çağrısı – D20Haber
05.03.2024, Salı
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Veli-Der’den öğrencilere ücretsiz yemek ve su...

Veli-Der’den öğrencilere ücretsiz yemek ve su çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Eylül 2023 Cuma - 14:51Güncelleme: 29 Eylül 2023 Cuma - 14:54
Veli-Der’den öğrencilere ücretsiz yemek ve su çağrısı

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Denizli Şube Başkanı Elif Bekci, öğretmenlere önlük yerine öğrencilere ücretsiz yemek ve su verilmesi çağrısında bulundu.

Veli-Der Şube Başkanı Elif Bekci, temel tüketim maddelerinden kiralara, sofradaki ekmekten tüm ihtiyaçlara yapılan zamlarla nedeniyle velilerin çocukların okul kıyafetleri, kırtasiye, servis-ulaşım giderleri ve beslenmelerini karşılayamaz hale geldiğini, ailelerin çocuğun geleceği ile cep arasına sıkışıp kaldığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığının geçen eğitim – öğretim yılının ikinci yarısında okul öncesi eğitimde ücretsiz okul yemeği uygulamasını başlattığını, ancak “ücretsiz okul yemeği” uygulamasının deprem bölgesi dışındaki okullarda durdurulduğunu bildiren Bekci, asgari ücretle çalışan velilerin “ücretsiz okul yemeği” uygulamasının daha da genişletilmesini beklerken bunun sonlandırılmasıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

“Okul öncesi eğitimde ücretsiz okul yemeği uygulaması neden durduruldu?” diye soran Bekci, şunları kaydetti:

“Yeterli ve dengeli beslenme temel bir haktır. 18 yaşına kadar her çocuğun sağlıklı beslenmesini sağlamak ilgili kamu kurumlarının sorumluluğundadır. Okullarda her gün en az bir öğün ücretsiz yemek ve su lütuf değil, haktır. Biz veliler çocuklarımızın hakkı olan okullarda bir öğün ücretsiz yemek ve su istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı okullarda bir öğün ücretsiz yemek ve su taleplerimize kulaklarını tıkarken, öğretmenlere 24 Kasım’da beyaz önlük hediye edeceğini duyurmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini istedikleri kullanmaktan çekinmeyen Bakan Tekin’e sesleniyoruz: Öğretmenlere beyaz önlük değil, çocuklarımıza bir öğün ücretsiz yemek ve su verin. Okullarda bir öğün ücretsiz yemek ve su için kaynak var, biliyoruz. Ülke kaynaklarının, ülkemizin geleceği olan çocuklarımız için kullanılmasını istiyoruz. Siyasi iktidara sesleniyoruz; bu bir tercih değil, zorunluluktur.”