Denizli üniversite dostu iller arasında – D20Haber
29.11.2023, Çarşamba
9 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Denizli üniversite dostu iller arasında

Denizli üniversite dostu iller arasında

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Temmuz 2017 Çarşamba - 09:43Güncelleme: 19 Temmuz 2017 Çarşamba - 09:43
Denizli üniversite dostu iller arasında

Denizli, “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırmasında üniversite öğrencilerinin “memnunuz” dediği 23 il arasında yer aldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel’in yaptığı “Üniversite Dostu Üniversite Şehirleri” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırmayı yapan Prof. Dr. Karadağ ve Prof. Dr. Yücel, üniversite öğrenciliğinin herkesin hayatında önemli bir dönem olduğunu, sadece iyi bir üniversitede okumanın kişinin bu yılları ne derecede verimli geçtiğini tek başına belirlemede yeterli olmadığını, yetişkinliğe ve profesyonel hayata atılırken nasıl bir çevrede, nasıl bir şehirde bulunduğunun önem taşıdığını vurguladılar.

ARAŞTIRMA 81 İLDE 164 ÜNİVERSİTEDE YAPILDI

Türkiye’de üniversite şehirlerinin öğrencilerin beklentilerine ne düzeyde cevap verebildiği üzerine araştırmalara rastlanmadığına işaret eden Prof. Dr. Karadağ ve Prof. Dr. Yücel, “Üniversite öğrencileri okuduğu şehirden ve halkından ne kadar memnundur? Bu çalışma üniversite şehirlerini öğrencilerin memnuniyet derecesine göre sıralamaktadır. Şehirden memnuniyet; ulaşım imkânları, şehirde kendini güvende hissetme, eğlence, spor, esnafla ilişkiler, öğrencilere karşı halkın tutumu, gezi, sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve sağlık sorunlarının çözümü gibi konularda üniversite öğrencilerin okudukları şehre ilişkin memnuniyetlerini ölçmektedir” açıklamasını yaptı.

Çalışmanın Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırmasının (TÜMA-2017) bir parçası olduğunu kaydeden Prof. Dr. Karadağ ve Prof. Dr. Yücel, araştırmada verilerinin 2017 yılında 81 ildeki 108 devlet ve 56 vakıf olmak üzere 164 üniversitede öğrenim gören 13 bin 694 öğrenciden toplandığını belirtti.

Haberin DevamıReklam
Prof. Dr. Karadağ ve Prof. Dr. Yücel, Türkiye’de 33 şehirde öğrenciler yaşadıkları şehirden memnuniyet hissederken, 36 şehir öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşattığını, memnuniyet ve memnuniyetsizlik arasında kalan 12 kentin öğrenci şehri olabilme potansiyeli olmasına rağmen öğrenci memnuniyetini tam olarak sağlayamadığını, Türkiye’nin üniversite öğrenci başkentinin Eskişehir olduğunu ifade ettiler.

Denizli üniversite dostu iller arasında

ÜNİVERSİTE MEMNUNİYETİNİN YÜKSEK OLDUĞU KENTLER

Üniversite öğrencilerinin en memnun olduğu şehirler ise; Eskişehir, Antalya, İzmir, Çanakkale, Isparta, Bursa, Aydın, Ankara, Muğla, Tekirdağ, Edirne, Samsun, Trabzon, İstanbul-Asya, Balıkesir, Giresun, Zonguldak, Denizli, İstanbul-Avrupa, Ordu, Manisa,

Kocaeli ve Düzce olarak açıklandı.

MEMNUNİYETSİZLİĞİN YAŞANDIĞI KENTLER

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri araştırmasının en yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler şöyle:

Uşak, Gümüşhane, Karabük, Osmaniye, Afyonkarahisar, Kars, Siirt, Ardahan, Karaman, Çankırı, Aksaray, Batman, Iğdır, Bayburt, Yozgat, Ağrı, Bingöl, Muş, Kilis, Bitlis, Şırnak ve Hakkâri.