Denizli Tabip Odası: İnsanları tek tip kalıba sokabileceklerini zannediyorlar – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Denizli Tabip Odası: İnsanları tek tip...

Denizli Tabip Odası: İnsanları tek tip kalıba sokabileceklerini zannediyorlar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Mayıs 2024 Çarşamba - 11:43Güncelleme: 22 Mayıs 2024 Çarşamba - 11:45
Denizli Tabip Odası: İnsanları tek tip kalıba sokabileceklerini zannediyorlar

Denizli Tabip Odası, Milli Eğitim Bakanlığının kamuoyunda büyük tartışma yaratan müfredat düzenlemesiyle ilgili “Zihinlerinin gerisindeki nefretle insanları tek tip bir kalıba sokabileceklerini, ideolojik atamalarla yetkin bir yönetim sağlayabileceklerini zannetmektedirler” açıklamasını yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığının müfredatla ilgili hazırladığı “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ne yönelik tepki ve eleştiriler sürüyor. Bir tepki de Denizli Tabip Odasından geldi. Eğitimdeki problemlerin bilime dayalı sistemle çözülebileceği vurgulanan açıklama şöyle:

“Belli bir sistemi ve hedefi olduğunu iddia edilemeyecek duruma gelmiş olan Milli Eğitim sistemimiz, artık ülkemizin geleceğini tehdit edecek bir sorun seviyesine gelmiştir. Mevcut uygulamada fırsat eşitliği yoktur, yaygın okulların eğitim kalitesi düşüktür. Ulusal ve uluslararası sınavların sonuçları sorumluların yüzünü kızartacak derecede kötüdür.

Haberin DevamıReklam
Büyük bir propaganda dalgasıyla tanıtılan ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin son 20 yılda yapılan reformlardan farkı yoktur. Çünkü bu reformları hazırlayanların sözleri ile uygulamaları bir değildir. Zihinlerinin gerisindeki nefretle insanları tek tip bir kalıba sokabileceklerini, ideolojik atamalarla yetkin bir yönetim sağlayabileceklerini zannetmektedirler.

Eğitim problemini çözmenin tek yolu bilime dayalı, açık düşünceli, tam fırsat eşitliği sağlayan, liyakatli yöneticilerin görev yaptığı bir eğitim sistemidir. Bilime aykırı bu sistemi tabi ki zorla uygulamaya iktidarın gücü yeter. Ama bu zorlama ülkemizi karanlık ülkelere biraz daha yaklaştırmaktan, başarılı gençlerin bilime ve insana değer veren ülkelere göç etmesini teşvik etmekten başka işe yaramaz.”