Denizli Otizm Derneğinden “yardıma hazırız” açıklaması – D20Haber
23.06.2024, Pazar
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Denizli Otizm Derneğinden “yardıma hazırız” açıklaması

Denizli Otizm Derneğinden “yardıma hazırız” açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Eylül 2023 Pazartesi - 11:14Güncelleme: 11 Eylül 2023 Pazartesi - 11:15
Denizli Otizm Derneğinden “yardıma hazırız” açıklaması

Denizli Otizm Derneği (DOD) Yönetim Kurulu Başkanı Burcu Bilik, otizmli çocuklara ve ailelerine yardıma hazır olduklarını bildirdi, yaşanabilecek sorunlara karşı neler yapılmasıyla ilgili önerilerde bulundu.

Denizli Otizm Derneği Başkanı Burcu Bilik, kaynaştırmanın sadece farklı gelişim gösteren çocukların değil, bütün çocukların ve toplumun yararına bir uygulama olduğunu, dernek olarak otistiklere ve ailelere okul sürecinde de destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Okullardaki kaynaştırma öğrencilerine dikkati çeken ve otizmlilerin yanı sıra diğer engelli çocukların desteklenmesi için sınıf öğretmeninin tavrının çok önemli olduğunu belirten Bilik, şunları söyledi:

“Dernek olarak okul öncesinden başlayarak her aşamada kaynaştırmayı savunuyoruz. İlk okula başlama döneminde sınıf öğretmeni kaynaştırma öğrencisini kabullendiğinde sınıftaki diğer öğrenciler de arkadaşlarına daha fazla destek oluyor. Sık yaşadığımız sorunlardan biri de okuldaki yöneticilerin, öğretmenlerin ya da velilerin kaynaştırma öğrencisi istememesi. Özellikle kolejlerle ilgili çok şikayet geliyor. Kimsenin böyle bir hakkı olmadığını hatırlatmak isterim. Eğitime erişmek her çocuğun hakkıdır.

Kaynaştırmanın okul öncesinde başlaması bütün çocuklarda birlikte ve uyum içinde yaşama kültürünün erken yaşlarda gelişmeye başlamasını sağlar. Bu sayede çocuklar farklılıkları kabul etmeyi, dayanışmayı ve birlikte uyum içinde yaşamayı öğrenir. Dışlanmayan otizmli çocuklar da diğer arkadaşlarını model alarak sosyal becerilerini geliştirme şansına sahip olurlar. Yani kaynaştırma eğitimi sadece farklı gelişim gösteren çocukların değil, bütün çocukların ve toplumun yararına bir uygulamadır. Yaşanacak her türlü sorunun çözümü için ailelerin yanında olduğumuzu ve bize ulaşabileceklerini hatırlatmak istiyorum.”

Haberin DevamıReklam
Okullar açıldıktan sonra otistiklerin ve ailelerinin sorunlarla daha fazla yüzleştiğini kaydeden Bilik, böyle bir durumda velilerin hem DOD’a hem de Türkiye Otizm Meclisine (TOM) başvurarak destek alabileceklerini ifade etti.

TOM’un konuyla ilgili bir bildiri yayınladığını ifade eden Bilik, bildirideki maddeleri şöyle sıraladı:

•Yaşadığınız sorunun çözümü için ilk olarak ilgili okul müdürlüğüne, okuldan sonuç alamazsanız sırasıyla ilçe milli eğitim müdürlüğüne oradan da sonuç alamazsanız il milli eğitim müdürlüğüne yazılı olarak müracaat etmelisiniz.

•Tüm başvrularınızı yazılı olarak yapmanız gerektiğini unutmayınız.

•Dilekçe verilen birim/kurumdan mutlaka evrak kayıt numarası alınız.

•Yaşadığınız sorun ve gelişmeler hakkında bulunduğunuz şehirde üyesi olduğunuz derneğe lütfen bilgi verin.

•Başvurunuzla ilgili 15 gün içinde cevap alamazsanız ya da olumsuz bir sonuç alırsanız süreç içinde belgelerle birlikte Türkiye Otizm Meclisi Yürütme Kurulu ile iletişime geçiniz.