26.10.2021, Salı
10 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Alan Yeterlilik Testleri sona erdi, öğrencilerin...

Alan Yeterlilik Testleri sona erdi, öğrencilerin sınav yorumu farklı oldu

Haber Merkezi - 27 Haziran 2021 Pazar - 15:19 Alan Yeterlilik Testleri sona erdi, öğrencilerin sınav yorumu farklı oldu

Denizli’de YKS’nin 2’nci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri(AYT) sona erdi. Kimi öğrenci soruların kolay olduğunu ifade ederken kimileri de zorladığını belirtti.

A- A+

Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon 781 bin 760 öğrenci YKS’nin 2. Oturumu olan AYT sınavına girdi. 180 dakika süren sınav boyunca öğrenciler salonlarda ter dökerken aileler ise okul önlerinde dua ederek çocuklarını bekledi.

Sınavdan çıkan öğrencilerin bir kısmı sınavın zorladığını söylerken kimi öğrenciler ise kolay olduğunu belirtti. Sınava giren Berkay Karakılınç, “Eşit ağırlık öğrencisiyim. Sosyal bilimleri ve fen bilimlerini çözdüm. Fen ve matematik basitti. Dünkü sınava göre bugün daha kolaydı. Özellikle Türkçesi beni biraz zorladı” dedi.

Haberin DevamıReklam

Betül Çölgeçen ise sınavın zorlayıcı olduğunu dile getirerek, “Bu sınav çok zordu. Dünkü sınav da zordu ama biraz daha ortalamaydı. Bu sınavda özellikle matematik inanılmaz zordu. Geçen yılların çıkmış sorularını çözdüm. Bu sınavın matematiği çok başka bir şeydi. Gerçekten çok zordu” ifadelerini kullandı.

Betül Koca sınavın ortalama olduğunu, konuları bilmenin soruları cevaplamak için yeterli olduğunu belirterek, “Aslında sınav ortalamaydı, çok zor değildi. Konuları bilmek gerekiyordu. Matematiği kolaydı. Aynı zamanda Fen Bilimleri yorum gerektiriyordu. Onun dışında pek formül gerektiren işlemler yoktu” diye konuştu. Baba İbrahim Koca ise kızına güvendiğini söyleyerek, “Çocuğum için fazla bir endişem yok. Kendisine güveniyorum. Güzel hazırlandığını düşünüyorum. İstediği sonucun geleceğini düşünüyorum” dedi.

YKS sınavının 3. Oturumu olan YDT ise 15.54’te başlayacak. 120 dakika sürecek olan sınava 130 bin 522 öğrencinin katılması bekleniyor.

DENİZLİ (İHA)