15.06.2021, Salı
15 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Denizlili profesör Akşit’e suikastler düzenlendi iddiası

Denizlili profesör Akşit’e suikastler düzenlendi iddiası

Haber Merkezi - 8 Aralık 2020 Salı - 09:33 Denizlili profesör Akşit’e suikastler düzenlendi iddiası

Türkiye’nin üreteceği yerli helikoptere takılacak motorun testi törenindeki canlı yayında sobataj yapıldığı sözleriyle dikkatleri çeken Denizlili profesör Mahmet Faruk Akşit’e suikast girişimlerinde bulunulduğu ve yine motorun test çalışmalarında sabotaj yapıldığı iddia edildi.

A- A+

TUSAŞ tarafından üretilen “Gökbey” helikopterine takılacak yerli üretim motorun test törenine, projenin başındaki isim TEİ Yönetim kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof Dr Mahmut Faruk Akşit’in sözleri damgasını vurmuştu. “Motor çalışmıyor” sözü üzerine Prof Dr Akşit, “Motor çalışıyor efendim, töreni sabote etmek isteyenlere hakkımızı helal etmiyoruz” demişti.

Canlı yayın sırasındaki bu söz milyonların dikkatini çekti ve günlerdir de konuşuluyor, yorumlar yapılıyor. Bu konuya ilgili Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur da köşe yazısıyla değindi. Uğur,” Mahmut Akşit’in helikopter motoru testindeki tepkisinin geçmişi sabotaj ve suikastlerle dolu” başlıklı yazısı şöyle:

Tam motor çalıştırılacak ama bir aksilik oluyor. Bu sırada canlı yayın ekibi Cumhurbaşkanı fazla beklemesin diye araya eski görüntüleri veriyor, sonra bir ses duyuluyor “Motor çalışmıyor” diye ve ses yanlışlıkla canlı yayına veriliyor. Bunun üzerine TEİ Başkanı Mahmut Akşit tepki gösteriyor ve “Motor çalışıyor efendim. Töreni sabote etmek isteyenlere hakkımızı helal etmiyoruz” diyor. Tatsızlığı gidermek için devreye giren Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar konuşma yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a liderliği altında bugünlere gelindiği için teşekkür ediyor. O sırada motorun bir örneği podyumda, örtüsü açılıyor, Erdoğan “Buyurun. Hayırlı olsun. Ya Allah Bismillah” diyor, çalışan motorun sesi duyuluyor ama Akşit Cumhurbaşkanı’nı işitmediği için sözlerini sürdürüyor:
“Sayın Cumhurbaşkanım motor test ekibini tekrar canlı yayında görmek istiyoruz, lütfen. Bu şirketi Cumhurbaşkanlığı önerdi bize. İşinizi düzgün yapın. Ben uzun yıllar boyunca gece-gündüz demeden bu motorun çalışmasında, defalarca engelleme girişimlerini geçerek başaran bu ekibimizin alın terini, şu anda burada Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda TEİ’ye teslim etmekten büyük gurur duyuyorum.”

• Türkiye’nin ilk helikopter motoru üreten tesisi Denizlili Profesör Akşit yönetiyor

GECİKMENİN GERÇEK SEBEBİ

Oysa test edilecek motorun çalışmaması diye bir durum söz konusu değil. Aslanlar gibi çalışıyor. İşin aslına bakılırsa bu motorun çekirdeğinin testi zaten 2017 yılında yapılmış ve gümbür gümbür çalıştırılmıştı. Canlı yayındaki olay “Bremze”den, yani uçak motoru test atölyelerinde motorun çalıştırılarak test edildiği alandan kaynaklı bir sorun. Bir gecikme yaşanıyor ve o sırada canlı yayın ekibi Cumhurbaşkanı fazla beklemesin diye araya eski görüntüleri veriyor, sonrasında Bremze ekibinden birinin bilgilendirme amaçlı söylediği “Motor çalışmıyor” sesi işitiliyor canlı yayında.

 TEPKİSİ SABOTAJLARLA VE SUİKASTLARLA DOLU GEÇMİŞTEN KAYNAKLI

Ama tabii sonuçta herkesin aklında Akşit’in sözleri kaldı ve herkes bu soruyu sordu:
Yıllarca kimler engellemişti, motor üretimini?
Devrim otomobili testinde iki otomobilden birine benzin konulmayarak yapılan sabotajın ardından 58 yıl sonra yaşanan bu durum, hepimizde âdeta Dejavü dedirtti. Yani “Ben bu filmi önceden de gördüm” hissi uyandırdı.
Peki, Mahmut Akşit bu duruma neden birilerinin dillendirip eleştirdiği gibi “aşırı” tepki verdi?
Verdi çünkü, bunun bir geçmişi var ve bu geçmişi bilmeyenler biraz boşa konuşuyor.
Bir kere bu motor için onlarca bilim insanı ve teknik adam yıllardır, gece gündüz demeden çalışma yürüttü. Bu TS1400 helikopter motoru, TSK’nın hafif maksatlı helikopter ihtiyacını karşılamak ve envanterdeki hani şu sık sık düşen UH-1 helikopterlerinin yerini almak üzere TUSAŞ tarafından tasarlanan ve üretilen Gökbey helikopterleri için yapıldı. Seri üretime geçti.

2018’DEKİ TESTTE MOTORUN İÇİNE ATILAN METAL PARÇALARI

Oysa Mahmut Akşit’in bu olaya komplo demesinin bir evveliyatı ve kendisinin canının yanmışlığı var. Ona düzenlenen suikastlar var. Evet, Mahmut Akşit’e Aselsan mühendislerine defalarca yapıldığı gibi defalarca suikast düzenlendiğini çok kişi bilmez. Yiyecek ve içeceklerle yapılan bu suikastların sırrı Aselsan suikastlarını da çözen Çapa Tıp Fakültesi’ndeki bazı doktorlar tarafından ortaya çıkarıldı ve Mahmut Akşit sağlığına kavuşturuldu.
Ve bilinmeyen bir vaka daha.
Yıl 2018. TEİ’de gerçekleştirilen bir başka resmî törende de motor çalıştırma testi sırasında içeriden birinin motoru sabote ettiği ve motorun çalıştırılmadığı biliniyor. Daha sonra yapılan araştırmayla ortaya çıktı ki içeriden bir sabotör motorun içine metal parçaları atmıştı.
Daha evveline gidelim. Kendisinin o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan’a iletmek istediği motorlarla ilgili gizli dosya da o sıralarda ne yazık ki Erdoğan’ın etrafında olan bir isim tarafından engellenmişti.
İşte Akşit’in engellemeler dediği bu kadar kapsamlı bir sabotajlar, suikastlar diziniydi.
Fuat Uğur’un yazısının tamamına aşağıda linkten ulaşabilirsiniz

https://m.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/616572.aspx