29.05.2020, Cuma
11 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu

Çinli turistler Pamukkale’yi ağızlarında maskeler ile geziyor

Haber Merkezi - 1 Şubat 2020 Cumartesi - 19:06 Çinli turistler Pamukkale’yi ağızlarında maskeler ile geziyor

Denizli’nin travertenleriyle ünlü Pamukkale’ye gelen Çinli turistler, corona virüsü nedeniyle maskeli gezmeye başladı.

Denizli’nin dünyaca ünlü Pamukkale travertenlerine geçen yıla oranla Çin uyruklu turistlerin sayısında ciddi düşüş yaşanmaya başlandı. Ülkeye giriş izinlerinin corona virüsü nedeniyle yasaklanmasıyla Çin uyruklu turist kafilelerinin Pamukkale’ye son tur kafilelerinin geldiği öğrenildi. Pamukkale travertenlerinin çevresinde ki esnafların da maske, dezenfekte jelleri gibi önlemler alması ve gelen turistlerin maskeli olması çevredekileri endişe etti.

Turistlerin turlar ile günübirlik gelmeleri korona virüsüne karşı bir yandan mutlu etse de ticaretin zayıflaması üzdü. Yaz sezonunun henüz açılmadığını belirten Pamukkale esnaflarından Neşe Turan, “Zaten şu anda kış sezonu olduğu için fazla bir turistimiz yok. Yaz sezonumuz daha açılmadı, Nisan’da başlıyor. Tabi Çinli restoranlarımız var orada önlem alındığını duydum ve gördüm. Maskeler ile çalışıyorlar. Genelde yerli ve yabancı turistlerden daha çok Asyalılar geldiği için, bize pek Çinli gelmiyor. Çinliler daha çok Çin yemeği yapılan restoranlara gidiyorlar ve orada yemek yiyorlar” dedi.

“KARŞIDAKİ HASTANIN ÖNLEM ALMASI LAZIM”

Pamukkale’de 30 yıllık esnaf olduğunu belirten Ahmet Aytemiz ise, virüsün önlemini devletin ve virüsün bulaştığı kişinin önlem alması gerektiğini söyledi. Aytemiz, “Dikkat ettiğimize ediyoruz ama bizim önlem almamıza gerek yok, karşıdaki hastanın alması gerekiyor. Sağlıklı insan ne yapacak? Kimsenin alnında yazmıyor ki hasta diye. Pamukkale’ye günü birlik geliyorlar. Büyük otellere gidiyorlar genelde. Bu önlemi Türkiye Cumhuriyeti alması gerekir. Turistler var ama Çinlilerde azalma var. İptaller çoğalmış. Başka alternatif turizm bulurlar yani” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)