18.01.2020, Cumartesi
2 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları başladı

Haber Merkezi - 15 Ağustos 2019 Perşembe - 13:34 Deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları başladı

Denizli'nin Bozkurt ilçesinde, 8 Ağustos'ta meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin ardından ağır hasarlı olan ve yıkılan yapılarda enkaz kaldırma çalışmaları başladı.

Bozkurt ve Çardak ilçelerinde AFAD ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından başlatılan hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Çardak’ta 4 bin 227 yapıda inceleme yapıldığı, bunlardan 80’inde ağır, 422 yapıda ise hafif hasar belirlendi. Bozkurt’ta ise bin 995 yapıda inceleme yapıldığı, bunlardan da 264’ünün ağır hasarlı, 665’inin ise hafif hasarlı olduğu bildirildi. İlçede ayrıca 3 yapının ise acil yıkılma talimatı verildiği aktarılırken, yıkılan yapılarda da enkaz kaldırma çalışmaları yapıldı.

Depremin hemen ardından ilçeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da incelemelerde bulunduğu ve sonrasında yıkılma talimatı verdiği tarihi Tutluca Merkez Cami, minaresi ile birlikte yıkıldı. Yıkılan yapının bayram tatilinin bitmesinin ardından bugün Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından enkaz kaldırma çalışmaları başladı. İş makinesi ve kamyonlarla başlatılan enkaz kaldırma çalışmasının bugün tamamlanması bekleniyor.

“TEK TESELLİMİZ CAN KAYBI OLMAMASI”

Enkaz kaldırma çalışmalarının başında bekleyen cami imam hatibi Nail Şimşek ise caminin yıkılmasından dolayı çok üzgün olduklarını ifade ederek, 71 yaşında olduğunu ve camide çok hatıraların olduğunu söyledi. Acılarının ve sıkıntılarının olduğunu ifade eden Şimşek tek tesellilerinin ise can kaybı olmaması olduğunu dile getirdi.