21.03.2023, Salı
9 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BOZKURT
  8. /
  9. Bozkurt Belediyesinden bedava elektrik

Bozkurt Belediyesinden bedava elektrik

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Nisan 2022 Pazar - 07:56Güncelleme: 17 Nisan 2022 Pazar - 07:56
Bozkurt Belediyesinden bedava elektrik

Denizli’nin Bozkurt ilçesinin CHP’li Belediye Başkanı Birsen Çelik, “bedava elektrik” projesini hayata geçireceklerini bildirdi. Çelik, sulama kooperatifleri ortaklığıyla kurulacak güneş enerjisi santralinden tarımsal sulamaya ücretsiz elektrik sağlanacağını belirtti.

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, 12 Nisan’da yapılan CHP Grup Toplantısı’na katıldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında daha önce açıkladığı “bedava elektrik” konusuna yeniden değinerek, “Bozkurt Belediye Başkanımız bu konuda ilk ve önemli adımı atıyor. İnşallah yapacağız, çiftçiye orada elektriği bedava vereceğiz” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA PROJEYİ ANLATTI

Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya giden Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve CHP Bozkurt İlçe Başkanı İbrahim Önder İdem ile birlikte ziyaretlerinde bedava elektrik projesini Kılıçdaroğlu’na anlattığını ifade etti.

“BOZKURT’UN GELECEĞİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Projenin Bozkurt’un geleceği için büyük önem taşıdığını vurgulayan Çelik, “Sayın Genel Başkanımızın desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Genel Başkanımızın öncülüğünde büyük enerji projemiz ile birlikte çiftçiye bedeli çok düşük elektrik vereceğiz” dedi.

SANTRAL 1 MİLYON DOLARA KURULUYOR

Haberin DevamıReklam

Bu arada, Cumhuriyet’e de konuyla ilgili açıklamada bulunan Çelik, “bedava elektrik” modelini anlattı. Çelik, ilçedeki 11 tarımsal sulama kooperatifi ve belediye ortaklığında sıfır faizli krediyle kurulan güneş enerjisi santralının hem çiftçiye bedava elektrik sağlayacağını hem de dört yılda yatırım maliyetini karşılayacağını kaydetti.

Çelik, 2015’te 1 megavatlık bir güneş enerjisi santralı yaptıklarını anımsatarak, “Sonrasında meclisten karar çıkarıp kooperatiflere ortak olduk. 11 kooperatif için ortalama 1.2 megavat ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Bu kapasitede bir santral ortalama 1 milyon dolara kurulabiliyor. Ziraat Bankası, tarımsal birliklere sıfır faizli, iki yıl ödemesiz, beş yıl vadeli kredi veriyor. Buna başvurarak finans sorununu çözdük” diye konuştu.

4 YILIN SONUNDA GELİR KAPISI OLACAK

Tarımsal sulamanın yıl içerisinde dört ay sürdüğünü ancak santralın 12 ay çalışacağını vurgulayan Çelik, “Sekiz aylık elektriği dağıtım şirketine satacağız ve elde edilen gelirle kredi ödenecek. Dört yılda borç ödenecek. Dört yılın sonunda sistem para kazanmaya başlayacak. Hem santraldan elektrik alacağız hem de elektriği kullanmadığımız sekiz ayda, onu satarak çiftçilerimize gelir sağlayacağız” ifadelerini kullandı.