Vasiyet etti, bedeni 11 yıl kadavra olarak kullanıldı – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Vasiyet etti, bedeni 11 yıl kadavra...

Vasiyet etti, bedeni 11 yıl kadavra olarak kullanıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Haziran 2024 Perşembe - 11:42Güncelleme: 27 Haziran 2024 Perşembe - 11:42
Vasiyet etti, bedeni 11 yıl kadavra olarak kullanıldı

Denizli Askeri Hastanesinde röntgen teknisyeni olarak görev yapan Emekli Astsubay Fehmettin Saymaz, vefatı öncesi vasiyet ederek 11 yıl boyunca bedeninin tıp fakültesinde kadavra olarak kullanılmasını sağladı.

Askeri Hastanede röntgen teknisyeni olarak görev yaparken emekli olan 2 çocuk babası Fehmettin Saymaz, 2013 yılında zatürre teşhisiyle Onkoloji Hastanesi’ne yatırıldı. Burada vefat ettiğinde bedeninin kadavra olarak kullanılmasını vasiyet etti. 20 Mayıs 2013’te yaşamını yitirmesi üzerine naaşı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürüldü.

Burada tıp fakültesi öğrencilerinin derslerinde kadavra olarak kullanılan Fehmettin Saymaz’ın naaşının 11 yıl sonra ailesine teslim edilmesine karar verildi. Aile fertlerinden kardeşi Ergin Saymaz (65) kızı Çiğdem Saymaz Narlı (56) ve Semra Kama (58), Uludağ Üniversitesinde törenle naaşı teslim aldı.

Fehmettin Saymaz’ın cenazesinin Ayvalık’ta düzenlenen tören ve cenaze namazının ardından ilçe mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

 

“BABAM İHTİYAÇ OLDUĞUNU HABERLERDE GÖRMÜŞ”

Ayvalık Adliyesi’nden emekli olan ve burada yaşayan Çiğdem Saymaz Narlı, cenazeyi teslim alırken şunları söyledi:

“Babam 11 sene önce vefat etti. Ölmeden önce kendi isteği, kadavra olarak teslim olmaktı. Biz de çok büyük zorluklarla annem, eniştem uğraşarak teslim ettik. Bu tür durumlar yaygın olmuyormuş. Neredeyse vazgeçecektik. Uludağ Üniversitesine kadavra olarak bağış yapıldı. Babam askeri hastanede röntgen teknisyeni olarak görev yapıyordu. En son görev yeri Denizli idi. Orada emekli oldu, orada yaşıyorduk.

Babamın neden vefat ettiği tam anlaşılamadı. Zatürre dediler. En son biz öğrendiğimizde, akciğerine sıçrama yapmış. Hangi kanser türüydü tam net bilmiyoruz. Çabuk ilerleyen bir hastalıkmış. Denizli’de bir aya yakın kaldık hastanede. Kendi imkanlarımızla Bursa’ya geldiğimizde ilk olarak Göğüs Hastanesinde tedavi gördü. Onkoloji Hastanesine bir hafta sonrasında yattık. Bir hafta normal kaldı, bir hafta da yoğun bakımda geçirdi.

Haberin DevamıReklam
Kendi talebiyle kadavra olmasını istedi. Annem kabul etmeyeceği için bana, amcama söyledi. Kadavrasız eğitimde tıp öğrencilerinin sıkıntı yaşadığını görmüş. Kadavra ihtiyacı olduğunu duymuş. ‘vefat edersem beni kadavra olarak bağışlayın’ diye ısrar etti. Bağış yaparken bize 5 yıl dediler. Koronavirüs ve deprem döneminde kullanılmadığı söylendi. Geçen yıllarda telefonla aradım. Kadavra eksikliğinden dolayı daha uzun kalmış. Teslim alma talebi bizden geldi ve bugün defnedeceğiz. 11 yıl babamın hep yaşadığını düşündüm. Bugün bir eksik tamamlanmış gibi olacak. Ayvalık’ta defnedeceğiz.”

“KADAVRA BAĞIŞI YETERSİZ”

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof Erdoğan Şendemir de Türkiye’de 120 Tıp Fakültesi olmasına rağmen beden bağışının çok düşük olduğunu ifade ederek, “Fehmettin Saymaz binlerce tıp fakültesi öğrencisine alabileceği en iyi eğitimi alabilmesi için bedenini bağışlayarak büyük hizmette bulundu. Ölçülebilir bir hizmet değildir. Bağışçıların varlığı ve aileleri bizim için anlamlı ve değerli. Nasıl organ bağışı ile çok hayat kurtulması mümkün ise beden bağışı da hekimlerin yetişmesi açısından karşılıksız değere sahiptir. Uzunca süre insanlığa hizmet etmiş Fehmettin Saymaz’ı ve yakınlarını şükranla anıyoruz. Öğrencilerimiz buna saygıyla yaklaşıp alabilecekleri en büyük eğitim ve bilgiyi Fehmettin Saymaz’dan almışlardır. Sonsuz saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

BURSA (İHA)