20.01.2021, Çarşamba
-5 °C / 6 °C Denizli Hava Durumu

Ustasından aşure pişirmenin püf noktaları

Haber Merkezi - 22 Eylül 2019 Pazar - 13:56 Ustasından aşure pişirmenin püf noktaları

Denizli’de mübarek muharrem ayının son günlerinde aşureler yapılmaya devam ederken, ustalar güzel aşure yapmanın püf noktalarını anlattı.

A- A+

27 yıldır şeflik yapan 42 yaşındaki mutfak ustası Emre Özbek, aşurenin yapımından sunumuna kadar olan süreci anlattı. Güzel aşure yapımında malzemelerin çok olmasının ve pişirilme süresinin çok önemli olduğunu vurgulayan Özbek, “Aşurenin yapımı, fasulyesini, nohudunu ve buğdayını bir gece önceden ıslatıyoruz. Sabah erken saatlerde onları haşlamaya başlıyoruz. 1-1,5 saatte haşlanmaları sürüyor. Haşlama işleminden sonra hepsini bir araya alıp şekerini ilave ediyoruz. Daha sonra şekerle de 45 dakika kaynattıktan sonra diğer malzemelerimizi ilave ediyoruz. Malzemelerimiz görüldüğü gibi incir, ceviz, kayısı, badem, susam ve nar parçacıklarını katarak işlemimizi sonlandırıyoruz. Aşurenin sunuma hazır hale gelmesi için normal bir aşure 2,5 saatte hazır olur” dedi

“AŞURENİN PÜF NOKTASI SEVGİMİZİ KATMAMIZ”

Özbek, herkesin kendine özgü ustalıkları olduğunu hatırlatarak, “Herkesin bir aşure yapım şekli vardır. Bizdeki tek püf nokta sevgimizi katmamız. Biz sevgimizi katarak yapıyoruz ve bu şekilde de gayet lezzetli bir şey ortaya çıkıyor. Malzemelerin güzel haşlanması çok önemli, özenle yapılmalı. Aşure geleneksel bir tatlı, o yüzden özenle yapılması gereken tatlılardan” ifadelerini kullandı.

“EV HANIMLARININ YAPTIĞINDAN DAHA FARKLI BİR AŞURE”

Aydın’dan kızının yanına gelen öğretmen Oya Durmuş, tadına baktığı aşurenin lezzetini anlatırken “Aşure gayet güzeldi. Zaten buranın aşuresini tercih etmemin sebebi sunumu, malzemesi ve kıvamının güzel olması. Her şey bolca kullanılmış, şekeri gayet ayarlı, çok şekerli değil. Herkesin rahatlıkla yiyebileceği bir aşure. Mesela ben evde de yapıyorum ama biz ev hanımlarının yaptığından daha farklı olarak daha bilgili bir kişinin yaptığı belli. Kıvam olarak, kullanılan malzeme, üzerindeki narların süslemesi, kayısıların doğranması, yani malzemeler çok güzel kullanılmış. Kıvam çok güzel, lezzeti gayet güzel. Ben tatlıyı çok sevmememe rağmen hepsini hızlı bir şekilde bitirdim. Çok güzel olmuş” diye konuştu.

AŞURENİN MALZEMELERİ MALATYA’DAN

Mekanın sahibi olan Gökhan Güllü ise, özellikle süslemesinde ve içerisinde konulan kayısıyı Malatya’daki getirdiğini söyledi.

DENİZLİ (İHA)