27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Gaziler Kıbrıs Barış Harekatı’nı anlattılar

Gaziler Kıbrıs Barış Harekatı’nı anlattılar

Haber Merkezi - 12 Nisan 2017 Çarşamba - 16:37 Gaziler Kıbrıs Barış Harekatı’nı anlattılar

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen “Kıbrıs Gazileri Gelecek İle Buluşuyor” konulu söyleşide gaziler, 1974 yılındaki savaş günlerini anlattı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile PAÜ Tarih Topluluğu tarafından “Kıbrıs gazileri gelecek ile buluşuyor” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, PAÜ Rektör Yardımcısı Rafet Kılınçarslan, TÜMGAZİDER Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, burada yaptığı konuşmada, “Geçmişini bilemeyen toplumlar geleceğe sağlam adımlarla basamazlar. Tarih aslında yaşanmış ibret vesikaları değildir. Tarih aynı zamanda gücümüzü ve kuvvetimizi aldığımız geçmişimizdir. Bir toplumun tarihi ile bağını kopardığında köklerini kazımış olursunuz. Yani geçmişimizi bilmeden geleceğimizi tasavvur edemeyiz. Aynı şekilde geleceğe bakmadan da mazide yaşayamayız” dedi.

Haberin DevamıReklam

Vali Yardımcısı Soykan ise, geçmişte verilen mücadelelerin gençlere sürekli anlatılması gerektiğini belirterek, “Bu program ile Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşanan mücadeleyi yeniden birinci ağızdan dinleyeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜMGAZİDER Denizli Şubesi Başkanı Hamdi Helvacılar ilee yönetim kurulu üyesi Turgut Bozkurt, Cahit Erbaş, Ferhat Alkan ve Kemal Tatcı da, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında yaşanılanları gençlerle paylaştı.

Söyleşinin ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuar sanatçısı Ahmet Algün kahramanlık türküleri ile etkinliğe renk kattı.