21.05.2022, Cumartesi
12 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Doç. Dr. Arıcıoğlu: Flört şiddeti korkutucu...

Doç. Dr. Arıcıoğlu: Flört şiddeti korkutucu ve kafa karıştırıcı bir deneyimdir

Haber Merkezi - 3 Mart 2020 Salı - 17:56 Doç. Dr. Arıcıoğlu: Flört şiddeti korkutucu ve kafa karıştırıcı bir deneyimdir

PAÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç Dr. Ahu Arıcıoğlu, kadına yönelik şiddette flört şiddetinin kadınlar üzerinde oluşturduğu etkiye dikkat çekerek, “Çok sayıda genç, yaşıtı olan arkadaşı tarafından şiddete maruz kaldığı halde çoğunlukla yaşadıklarını anlamakta, anlamlandırmakta ve şiddetin belirtilerini tanımakta zorluk çekmekte. Flört şiddeti kesinlikle korkutucu ve kafa karıştırıcı bir deneyim” dedi.

A- A+

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile PAÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonunda “İlişkin Güvenli mi?” adlı bir panel gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını PAÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Meral Tanrıöğen yaptı. Tanrıöğen, Türkiye’de kadına verilen haklara ilişkin olarak, Yörük kültüründe bir sembol olan “mor cepken”in önemini anlattı. Mor cepkenin, göçebe yörüklüğünün kadınlarına tanıdığı yüce bir hak olduğunu kaydeden Tanrıöğen, şöyle devam etti:

“Yörük kızlarının çeyiz bohçasına önce Mor Cepken konurdu. Mor Cepken evlilikte yeri, zamanı geldiğinde, darda kalan Yörük kadınının erkeğine karşı kullandığı bir boşanma özgürlüğünün simgesiydi. Mor renk ihanete uğramış, aldatılmış, aşkın rengidir. Mor çatı adı oradan gelir. Bizler dünyaya mor cepkeni yeterince tanıtabilseydik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ‘Mor Cepken Günü’ olarak kutlardık. Bu toprakların kadına verdiği değeri böyle bir sembolle tekrar hatırlatmak istedim.”

“BİR İLİŞKİDE KARŞILIKLILIK VARSA O İYİ BİR İLİŞKİDİR”

PAÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç Dr. Ahu Arıcıoğlu ise, flört şiddetine örnek teşkil eden cümle örnekleri ile sunumuna başladı. Flört şiddeti denilen kavramın aslında bir tek şey değil birçok türü olduğunu ifade eden Arıcıoğlu, çok sayıda gencin, yaşıtı olan arkadaşı tarafından şiddete maruz kaldığı halde çoğunlukla yaşadıklarını anlamakta, anlamlandırmakta ve şiddetin belirtilerini tanımakta zorluk çektiğini kaydetti. Arıcıoğlu “Bir ilişkide karşılıklılık varsa o iyi bir ilişkidir aksi takdirde sağlıksız bir ilişki söz konusudur. Flört şiddeti kesinlikle korkutucu ve kafa karıştırıcı bir deneyimdir” dedi.

“FLÖRT ŞİDDETİ GELECEKTE AİLE ŞİDDETİNİN HABERCİSİ”

Panelin ikinci konuşmacısı Prof. Dr. Hülya Şahin Baltacı da flört şiddetinin bir tarafın diğer taraf üzerinde egemenlik kurmak ve güç kazanmak için uyguladığı, karşı tarafı korkutmayı, sindirmeyi ve bağımlı hale getirmeyi amaçlayan kontrolcü, müdahaleci, kısıtlayıcı, aşağılayıcı, zarar verici ve yaralayıcı davranışların bütünü olduğunu söyledi.

Baltacı, flört şiddetinin fiziksel, cinsel, psikolojik, duygusal, sosyal ve dijital olmak üzere çok çeşitli alt başlıklarda ele almanın mümkün olduğunu, flört şiddetinin 14-30 yaş aralığında sıklıkla görüldüğünü ve flört şiddetinin gelecekte aile şiddetinin habercisi olabileceğini söyledi.

DENİZLİ (İHA)