20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Çekiç ve çiviyle taşları sanat eserine...

Çekiç ve çiviyle taşları sanat eserine dönüştürüyor

Haber Merkezi - 2 Ağustos 2021 Pazartesi - 13:33 Çekiç ve çiviyle taşları sanat eserine dönüştürüyor

Denizlili taş ustası Yusuf Arıkan, traverten blokların üzerine çekiç ve çivi kullanarak motifler işliyor.

A- A+

Merkezefendi ilçesindeki 3. Sanayi Sitesi’nde kurduğu atölyede faaliyet gösteren Yusuf Arıkan, çekiç ve çivisiyle kendi tasarladığı motifleri traverten bloklara uşluyor. Mermer bloklar, Arıkan’ın ustalığıyla çeşme duvarları, cami mihrapları ve minberleri için birer sanat eserine dönüşüyor.

Haberin DevamıReklam

Antik kent kazılarında da görev aldığını, çalışmalarında Laodikya ve Hierapolis’te gördüğü işlemelerden esinlendiğini anlatan Arıkan, “İlkokulu bitirdikten sonra taş işini sevdiğim için birçok aletler edindim ve ardından taş kazmaya başladım. Blok taşlardan yazı ve motif yapmayı çok sevmeye başladım. Bu işe merak sarmamdaki şey Denizli’nin eski yapıların görmem oldu. Tiyatrodaki bazen zemin kaplamalarına falan katıldım. Buradan da esinlenerek taşlara şekil vermeyi öğrendim. Dışardaki duvar fıskiyesini İstanbul’da görmüştüm ve blok alıp gelerek 4 aylık çalışmayla bu hale getirdim” dedi.

Denizli’de İncilipınar Vali Recep Yazıcıoğlu Parkı’nda bulunan çeşmeler, başta Ulu Cami olmak üzere birçok caminin şadırvan ve iç dekorasyonunda kullanılan travertenlerin işlenmesi, Meryem Ana Kilisesi’nin giriş kapısı, Bayramyeri Meydanındaki traverten şadırvan, Bitlis Nurşin İlçesine bağlı Güloymak Kasabasında bulunan Seyit Hafit Efendi Türbesi taş oyma ustası Yusuf Arıkan’ın yaptığı bazı eserler arasında yer alıyor.

DENİZLİ (İHA)