25.01.2021, Pazartesi
9 °C / 14 °C Denizli Hava Durumu

Denizlili pilot, dünyanın en büyük uçağında kaptanlık yapıyor

Haber Merkezi - 15 Aralık 2020 Salı - 09:00 Denizlili pilot, dünyanın en büyük uçağında kaptanlık yapıyor

Avustralya’da yaşayan Denizlili Bayarlı Ailesi’nin 36 yaşındaki oğlu Fatih Bayarlı, çocukluk hayalinin peşinden koşup pilot olmayı başardı. Genç pilot, halen dünyanın en büyük ve prestijli havayolu şirketleri arasında gösterilen Emirates’te, 800 yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük yolcu uçağı olan ve büyüklüğü nedeniyle sınırlı sayıda havalimanına iniş yapabilen A380 uçağının kokpitinde kaptan olarak oturuyor.

A- A+

Denizli’nin binlerce gurbetçi ailesinden birisi de Sarayköylü Bayarlı Ailesi. 46 yıl önce göç etmişler dünyanın bir ucundaki Avustralya’ya. Baba İbrahim Bayarlı önce General Motors’ta çalışmış. Sonra da taksiciliğe başlamış. Eşi Müzeyyen Bayarlı bir fabrikada 7-8 yıl süren çalışma hayatının ardından ev hanımlığını tercih etmiş. Haberin kahramanı Fatih Bayarlı da 1984 yılında Melbourne’de dünyaya gelmiş.

ÇOCUK YAŞLARDA BAŞLAYAN PİLOTLUK HAYALİ

Avustralyapostasi.com’un haberine göre, ilkokul ve lise eğitiminin ardından Victoria Üniversitesi Enformasyon Teknolojileri Bölümüne devam eden Fatih Bayarlı, Vural isimli arkadaşıyla birlikte küçük yaşlardan itibaren pilot olma hayalinin peşinde koşmuş.

Bayarlı, hayat öyküsünü anlatırken, henüz 14 yaşında uçmaya başladığını, 16 yaşında ilk solo (tek) uçuşunu gerçekleştirdiğini, 18 yaşında özel pilot lisansını (Private Pilot Licence – PPL), 19 yaşında ise ticari pilot lisansını (Commercial Pilot Licence – CPL) alarak çizdiği rotada emin adımlarla yoluna devam ettiğini söyledi.

İngiltere üzerinden online ile uzaktan eğitim alıp Perth’teki havacılık okulunda girdiğini kaydeden genç pilot, girdiği 14 sınavın ona Türkiye’de de uçabilmenin önünü açtığını, iş için İstanbul’a geldiğinde lisansının denkliğini sağlamak için de THK’da 6 saatlik uçuş denemesi yaptığını belirtti.

İŞ BULAMAYIP AVUSTRALYA’YA DÖNSE DE YILMAMIŞ

İstanbul’da iş için çaldığı kapılardan olumsuz yanıt alan ve bedelli askerliğini yapmasının ardından Avustralya’ya geri dönen Bayarlı, dönüm noktasını özel bir havayolu şirketi kaptanının kendisini araması olduğunu, tekrar Türkiye’ye geldiğini, mülakat sınavı ve bir süre eğitime alınmasının ardından çalışmaya başladığını kaydetti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YOLCU UÇAĞINDA KAPTANLIK

Türkiye’deki özel havayolu şirketiyle yollarının ayrılmasından sonra dünyanın en prestijli havayolu şirketleri arasında gösterilen Emirates’e geçen Bayarlı, 6 yıldır dünyanın en büyük yolcu açığı olan Airbus A380’in kokpitinde kaptan olarak oturuyor.

Airbus A380’in kaptanı olduğu Dubai-Melbourne seferinde, uçağın yolcuları arasında anne ve babasının da olmasının verdiği mutluluğu sıra dışı olarak adlandıran Fatih Bayarlı, uçakta yaptığı anonslar sonrası ismini duyup kendisiyle tanışmak isteyen Türk yolcuların olmasının, Almanya seyahatinde gurbetçi bir ailenin yanına gelip “bu kocaman uçağı bir Türk’ün uçurmasından çok büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz” demesinin kendisi için çok özel anılar oluşturduğunu ifade etti.

UÇUŞ ESNASINDA YAŞANAN TEHLİKELİ VE ACİL DURUMLAR

Yaşadığı acil durumlara da değinen Bayarlı, Onur Havayolları ile İstanbul-İzmir uçuşu sırasında kalkıştan çok kısa bir süre sonra kuş girdiği için uçağın arıza yapan sağ motor durduğunu, soğukkanlılık ve simülatör eğitiminde öğrendikleri sayesinde uçağı tek motorla indirmeyi başardıklarını, Tokyo’ya seferinde de havalimanına inerken iniş takımlarını açtıkları sırada boşalan hidrolik nedeniyle piste ilk iniş denemesini pas geçmek zorunda kaldıklarını, Fransa’ya giderken Belgrad üzerinde tazyik boşalması nedeniyle acil alçalma yaşadıklarını anlattı.

PİLOT OLMAK İSTEYENLERE ÖNEMLİ BAZI TAVSİYELER

Fatih Kaptan, pilot olmak isteyenlere “Kurduğunuz hayalin peşinden koşarken disiplinli şekilde çalışıp, işinize tam konsantre olursanız kesinlikle üstesinden gelemeyeceğiniz zorluk yoktur diyor. Çok iyi derecede İngilizce bilmekte önemli” tavsiyesinde bulundu.