30.10.2020, Cuma
13 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu

Oltasına 260 kiloluk orkinos takıldı

Haber Merkezi - 8 Ekim 2020 Perşembe - 13:21 Oltasına 260 kiloluk orkinos takıldı

Denizli’den sportif balık avcılığına katılan iş insanı Alptuğ Önal’ın oltasına 260 kiloluk orkinos takıldı. Önal, dev balığı ancak iki saatlik uğraşı ile tekneye çekebildi.

A- A+

İş insanı Alptuğ Önal, her yıl katıldığı sportif balık avcılığında bu yıl rekor seviyeye yaklaştı. Önal, 37 kilogramı kaldırabilecek güçteki misina ile oltasına takılan dev bir orkinosu yakaladı. Balığın pes etmesiyle tekneye çekilen mavi yüzgeç orkinos türündeki balık, tartıldı ve tam 260 kilo 800 gram geldi.

İlk defa bu büyüklükte balık yakalayan ve bunu Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışlayan Alptuğ Önal, “Türkiye’deki bir sportif balık avcılığında yakaladığımız 260 kilo 800 gramlık bir mavi yüzgeç orkinos balık yakaladık. Rekor kayıtlarına geçecek kadar büyük bir balıktı. Bu balığı Amerika federasyonu tarafından da kayıt altına aldırdık. Yakaladığımız balığı Çocuk Esirgeme Yurdundaki arkadaşlarımız ve kardeşlerimizle paylaşmak için onlara hediye ettik” dedi.

Sportif balık avcılarının görevinden ve amacından bahseden Önal, “Sportif bir avcı olarak sürdürebilirlik açısından mevsimsel ve boy limitlerine bağlı olarak mavi yüzgeç orkinos avcılığını yapıp limit altı ya da manevi anlamdaki limit altındaki balıkları işaretleyip salmak ve bunları sürdürebilirliğini sağlamak bizim birinci görevimiz. Bu şekilde yaptığımız avcılıkta eşimizle dostumuzla paylaşmak için olan kısmını alıp geri kalan kısmını geri salmak bizim bu spordaki en mutlu eden kısmı” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)