18.05.2022, Çarşamba
16 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Muhasebeciliği bırakıp oto yıkamacılığına başladı

Muhasebeciliği bırakıp oto yıkamacılığına başladı

Haber Merkezi - 8 Mart 2020 Pazar - 11:57 Muhasebeciliği bırakıp oto yıkamacılığına başladı

Denizli’de 15 yıl boyunca yaptığı muhasebecilik mesleğinden vazgeçen Emine Karabulut, oto yıkaması oldu. Sanayi sitesinin tek kadın oto yıkamacısı olan Karabulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde hemcinslerine, “Kadınlar çok güçlüdür. Akıllarına koydukları her işi de yaparlar. O yüzden hayallerinin peşinden koşsunlar” diye seslendi

A- A+

Asıl mesleği muhasebecilik olan ve açık öğretim fakültesinde muhasebe bölümünü bitirdikten sonra 15 yıl masa başında çalışan 33 yaşındaki Emine Karabulut, oto yıkama dükkanını açmak için mesleğinden vazgeçti.

Sanayi havasını ve atmosferini sevdiğini belirten Karabulut, sanayide ne iş yapabilirim diye düşündükten sonra oto yıkama açmaya karar verdi. Kızının ismini taşıyan iş yerini faaliyete geçiren Karabulut, ailesinin tepkisine rağmen 5 aydır sanayide oto yıkama işletmeciliği yapıyor. Karabulut, 7 yaşındaki kızını annesine bırakarak her sabah gelip açtığı dükkanını akşam olunca kapatıp evinin yolunu tutuyor. Günde ortalama 10 ile 15 arasında otomobil yıkayan Karabulut, tek başına çalışıyor. Müşterilerin ise sanayide kadın oto yıkamacı ile ilk karşılaşmadaki şaşkınlıkları dikkatlerden kaçmıyor. Araçlarını yıkanması için getiren vatandaşalar, kadın oto yıkamacının erkeklere oranla daha titiz ve düzenli yıkamasından gayet memnun olduklarını dile getirdi.

Oto yıkamacı olma serüvenini anlatan Karabulut, “15 yıl özel şirketlerde muhasebe işi yaptım. Sanayiye girme sebebim de sanayide yapılan işleri çok seviyorum, beğeniyorum. Çok güzel işler çıkıyor. Benim de bir şekilde burada olmam gerektiğini düşündüm. Tabii ki ben ne yapabilirdim. Bir zanaatım olmadığı için oto kuaför işine yönelmek istedim. Araştırdım, buldum. Burayı devir aldım. Bu şekilde başladım” dedi.

“MÜŞTERİLERİM İLK GÖRDÜĞÜNDE ŞAŞIRIYORLAR”

Müşteri tepkilerinden memnun olduğunu dile getiren Karabulut, “Müşterilerim ilk gördüğünde şaşırıyorlar. Sanayide bir kadın, oto kuaförde bir kadın. Şaşırıyorlar, daha sonrasında kadınlar daha titiz olduğu için memnun kalıyorlar. Bir sıkıntı yaşamıyorum. Çok güzel tepkiler alıyorum. Karşılıklı memnunuz” diye konuştu.

Ailesinin karşı çıkmasına rağmen hayalini gerçekleştirmek için çıktığı yolda pes etmediğini belirten Karabulut, “Annem çok karşı çıktı mesela. Babamın da pek içine sinmedi diyebilirim. Sanayi ortamı yalnız çalışıyorum diye ama onlar pek onay vermese de benim bu hayalimdi. Hayalimi gerçekleştirdim. Bir şekilde ikna oldular, ikna olmak zorunda kaldılar diyelim” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR GÜÇLÜDÜR, ÇOK GÜÇLÜDÜR”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hemcinslerine seslenen ve onlardan her daim güçlü olmalarını isteyen Karabulut, “Kadınlar güçlüdür, çok güçlüdür. Akıllarına koydukları her işi de yaparlar. O yüzden herkes hayalinin peşinden koşmalı, keyif aldığı işi yapmalı” dedi.

“KADIN ELİ YIKAMAYA FARKLILIK KATIYOR”

Kendi aracını ve dükkanına gelen müşterileri Karabulut’un dükkanına yönlendirdiklerini, memnun olduklarını dile getiren sanayi esnafı Erdinç Çalış, titiz ve düzgün temizliğinden dolayı müşteri yönlendirmesi yaptıklarını, kadın eli değmesinin yıkamaya farklılık kattığını, daha temiz ve düzenli olduğunu söyledi.