05.12.2020, Cumartesi
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Şehit düşen babasının mezarını 58 yıl sonra buldu

Haber Merkezi - 19 Kasım 2020 Perşembe - 10:46 Şehit düşen babasının mezarını 58 yıl sonra buldu

Şanlıurfa’da vatani görevini yaptığı sırada kaçakçılarla girdiği çatışma sonucu 2 Mart 1962’de şehit düşen Denizlili İbrahim Keçe’nin mezarını arayan oğlu Ramazan Keçe, şehit babasının mezarına 58 yıl sonra buldu.

A- A+

Denizlili İbrahim Keçe, 2 Mart 1962 günü Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde Suriye sınırının sıfır noktasında askerlik görevini yerine getirirken kaçakçılarla girdiği çatışmada şehit düştü. Şehidin naaşı o dönemki imkansızlıklar neyeniyle ailesine ulaştırılamayınca Keçe, şehit düştüğü nöbet kulübesinin altına defnedildi. Keçe ailesine o zaman cenazenin nereye gömüldüğüne dair bilgi de verilmeyince aile 58 yıl boyunca şehidin mezarının nerede olduğunu bilmeden yaşadı. Babası şehit düştüğünde 3 yaşında olan Ramazan Keçe 58 yıl sonra babasının mezarını bulmak için harekete geçti.

58 YIL SONRA MEZAR BAŞINDA DUA

Resmi kurumlara yaptığı başvurulardan sonuç alamayan Keçe, Şanlıurfa Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bekir Kılcı’yla iletişime geçti. Yıllar önce bir yakınının Akçakale’ye askerlik görevini yapmak için geldiğini belirten Keçe, “O bana ‘Köylerde araştırma yaptım. Kör İsmail denilen bir muhtar azası bize mezarın yerini gösterdi’ demişti. Resmi kurumlara yaptığımız başvurular sonuçsuz kaldı. Bende o bilgileri dernek başkanımız Bekir Kılcı’ya ilettim. O da derneğin ilçe başkanı Zeki Yalçınkaya ile birlikte bu konuda araştırma yaparak mezarın yerini tespit etti. Bizleri Şanlıurfa’ya davet ettiler. Buruk bir sevinç yaşıyorum. Babam olmadan onlarca bayram geçirdik. Hep bir ukde olarak içimde kalmıştı. Bir bayramda mezarını gidip ziyaret edememek. Babam 2 Mart 1962 yılında şehit düşüyor. Aradan 58 yıl geçmiş. Yıllar sonra babamın mezarının başında bir dua edip amin dediğim için çok mutluyum. Ben babam şehit olduğunda 3 yaşındaydım. Mezarın yerini bulan dernek başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“2 İPUCUYLA ŞEHİDİN MEZARINI BULDUK”

Şehidin torunu Mazlum Keçe’nin kendisine ulaşarak konuyu bildirmesi üzerine hareket geçtiklerini anlatan Şanlıurfa Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bekir Kılcı ise “Daha önceden mezarın yerini resmi kanallar üzerinden araştırmışlar ancak resmi kurumlarda bulamamış. Ben de durumu bizim derneğimizin Akçakale ilçe başkanı Zeki Yalçınkaya’ya aktardım. O da baya bir araştırdı. Mahalle muhtarı da bize çok yardımcı oldu. 2 ipucuyla araştırma yaparak mezarımızın yerini bulduk. Ramazan amcamıza teslim ettik. İnşallah Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mız ile Şanlıurfa Valiliği’nin desteğiyle mezar yerini de yaptıracağız. Mezar yerine şehide layık bir hale getireceğiz” dedi.

ŞANLIURFA (İHA)