29.10.2020, Perşembe
15 °C / 20 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’de Yörüklerden coşkulu şenlik

Haber Merkezi - 6 Ağustos 2017 Pazar - 22:15 Denizli’de Yörüklerden coşkulu şenlik

Denizli’nin Buldan İlçesi Yörük Şenliğine ev sahipliği yaptı. Birçok ilden katılımın olduğu şenlik sergilenen geleneksel oyunlarla coşkulu geçti.

A- A+

Buldan Yörük Türkmen Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Buldan Yörük Türkmen Şenliği muhteşem görüntülere sahne oldu. İki gün tertip edilen ve ilk günün akşamında yağan yağmur nedeniyle Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleşen etkinliklerde, Türkiye’nin değişik yörelerinden gelen Yörük Türkmen derneklerinin üyeleri, halk türküleri ve oyun havaları eşliğinde gösteriler sundu.

Şenliğin ikinci günü Yayla Gölü’nde düzenlenen etkinliklere Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Buldan Yörük Türkmen Şenliği Ağası Musa Ülker, İzmir Buldanlılar Derneği Başkanı Mehmet Seyrek, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen 250 dernek başkanı ve üyeleri katıldı.

Denizli’de Yörüklerden coşkulu şenlik

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Buldan Yörük Türkmen Derneği Başkanı Osman Ören, katılımcılara teşekkür ederek, “Buldan Yörük-Türkmen diyarıdır. Biz atalarımızın kanlarıyla sulanmış bu topraklarda gelenek ve göreneklerimizi sürdürmeye kararlıyız. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Buldan Yörük Türkmen Şenliğimize katkı koyan destek veren sponsorlarımıza ve yönetim kurulu üyelerimize, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Buldan Belediye Başkanımıza, Kaymakamlığımıza ve emniyet güçlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Denizli’de Yörüklerden coşkulu şenlik

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da, birlik ve beraberliğin daim olmasını dileyerek, “Buldan yaylasında bu gördüğümüz manzara Türk milletinin her zaman birlik ve beraberlik içinde yaşayacağını göstermektedir. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sanatçılar Fatoş Kadıoğlu, Arzu Gök, Tahsin Duru, Aşık Halim Kesen, İsmail Uzunoğlu, Hüseyin Demir, Alim Toker, Mehmet Özen, Aşık Garip Ali ve Bedri Sarıkaya türküleriyle davetlileri coşturdu.

Şenliğe katılanlar, türküler ve oyun havaları eşliğinde eğlenirken, göl kenarında yapılan cirit yarışması da ilgiyle izlendi.

Kaynak: Buldanda.yaşam.com

Denizli’de Yörüklerden coşkulu şenlik