29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Denizli’de demirciler bayramda “kelle” mesaisi yaptı

Denizli’de demirciler bayramda “kelle” mesaisi yaptı

Haber Merkezi - 20 Temmuz 2021 Salı - 20:27 Denizli’de demirciler bayramda “kelle” mesaisi yaptı

Denizli'de demirciler, demir dövdükleri ocaklarını Kurban Bayramı'nda kelle ütelemek için yaktı.

A- A+

Bayramyeri’ndeki tarihi Kaleiçi Çarşısındaki Demirciler Caddesi’nde bulunan demirciler, demir dövdükleri ocaklarda Kurban Bayramı dolayısıyla kesilen kurbanların kelle ve bacaklarını ateşte dağlamak için mesai yaptı.

 

Sıcak havada yoğun çaba harcayan ustalardan Bilal Güloğlu, her Kurban Bayramı’nda kardeşiyle kesilen kurbanlıkların kelle ve paçalarını ütelediklerini belirterek, “Yoğun çalışıyoruz. Hatta bazı müşterilerimizi geri gönderdik. Gece geç vakitlere kadar çalışsak da kalanı yarın devam edeceğiz. Sıcak havada ateş başında yapmak kolay değil ama elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya, bir fazla ütelemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Bekir Yağcıoğlu da bu işi 25 yıldır yaptığını belirterek “Bu, Denizli’de bir kurban geleneği. Çocukluktan beri yapıyorum. Bu benim hobim, parasında pulunda değilim. Kellenin ütelenerek tüketilmesi faydalı bir şey, ancak o eski lezzetler kalmadı” dedi.

Bilal Caran da ellerinden geldiğince vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştıklarına işaret ederek, “Her yıl bu şekilde bayramda mesai yapıyoruz. Yoğun talep oluyor” ifadesini kullandı.

Demirciler Çarşısı’na gelen Tahsin Gür, “Demircilerde bir yoğunluk var. Geldik ama bugün yapamayacaklarını söyledi arkadaşlar. Biz de artık yarın yaptıracağız. Tabii bunun lezzetinden ve şifasından dolayı kelle yemek istiyoruz” diye konuştu.

Mehmet Alkapar da kelle ütülettirmenin bir bayram geleneği olduğunu belirterek, “Fiyatı ne kadar olursa olsun hiç önemli değil, yeter ki o damak zevkini alalım, ütelenmiş kelle paçayı yiyelim. Senede bir kez de olsa bunu yememiz lazım sağlık için” dedi.

DENİZLİ (AA)