25.07.2021, Pazar
22 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Alzheimer hastaları cihazla takip edilecek

Alzheimer hastaları cihazla takip edilecek

Haber Merkezi - 14 Nisan 2018 Cumartesi - 10:50 Alzheimer hastaları cihazla takip edilecek

Çameli Belediyesi, alzheimer hastalarının kaybolmalarını önlemek üzere takip cihazı dağıtımı gerçekleştirdi. Bu cihaz, taşıyan kişinin internet ortamından takibini sağlayacak.

A- A+

Cihaz dağıtımı töreninde konuşan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, ilçede alzheimer hastası olan Asım KöK , Rıza Tekin ve İsmail Sönmez’in evlerinden ayrılarak kaybolduklarını anımsatarak, bundan sonra benzer olayların yaşanmaması için sosyal sorumluluk projesi adı altında hastalara takip cihazı dağıtacaklarını söyledi.

Uygulamanın kaybolma vakalarının önüne geçeceğini kaydeden Arslan, “Çameli’ de toplumsal yaşama katkı sağlayacak önemli bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Alzheimer rahatsızlığı olan vatandaşların alınan kayıtlarla toplum içine daha güvenli girmelerinin önü açılmış oluyor. Bu vatandaşlarımızın yakınlarının kendilerine verilecek olan cihazlarla yakınlarını harita üzerinden gerçek zamanlı olarak hem Belediyemiz tarafından hem de Hasta yakınları tarafından takip edebilecekler” dedi.

Cihazların kullanımıyla ilgili bilgilendirme yapan Baylan Bilişim Müdürü Hilmi Yelkenci ise, “Takip cihazı, içinde data hattı olarak kurulu olarak verilecek. Cihazı üzerinde veya cebinde taşıyan hasta, evin dışındayken yakınları tarafından 24 saat internet ortamından anlık olarak takip edilebilecek. Şayet sıkıntılı bir güzergâhta olduğu tespit edilirse, hemen ilgili ve yetkililere bilgi verilebilme imkânı sağlanmış olacak. Cihazın verileceği vatandaşlara ayrıca internet üzerinden takip için bir kullanıcı adı ve şifre verilecek. Bu sayede her vatandaşımız sadece kendisi için verilen hastayı takip edebilecek. Harita üzerinde insan figürü şeklinde görünecek olan sistem sayesinde yakının nerede olduğu ya da sinyal alınamadığı anda en son nerede göründüğü görülebilecek” diye konuştu.