22.09.2021, Çarşamba
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Denizli Protokolünden 1 Mayıs mesajları

Denizli Protokolünden 1 Mayıs mesajları

Haber Merkezi - 1 Mayıs 2017 Pazartesi - 11:26 Denizli Protokolünden 1 Mayıs mesajları

Denizli protokolü, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesajlar yayınladı. Mesajlarda, kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberlik vurguları yapıldı.

A- A+

Ülkemizde ilk olarak 1923 yılında kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle Denizli protokolü, kardeşliğe, dayanışmaya, birlik ve beraberliğe vurgu yapan mesajlar yayınladı. İşte o mesajlar:

TİN: 1 MAYIS ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Şahin Tin; “AK Parti 1 Mayıs’ı yasaklardan kurtarıp özgürlüğüne kavuşturdu. Kolektif akıl ile çalışma hayatındaki sorunlara çözümler üretti” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, yayımladığı mesajında, 1 Mayıs’ın barışın, kardeşliğin, emeğin ve emekçinin sesinin yükseldiği bir gün olarak kutlanmasının önemine işaret ederek, “Türkiye’de 1 Mayıs denince gerilimler, kavgalar, ölümler akla geliyor. Oysa 1 Mayıs yasakların değil, emekçilerimiz, sendikalarımız, işverenlerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz arasında karşılıklı diyalog ve uzlaşma neticesinde çalışma hayatıyla ilgili sorunların çözüldüğü ve özgürlüklerin hüküm sürdüğü bir dayanış günüdür” dedi.

Dünyada işçi hareketinin 1800’lü yıllarda başladığını söyleyen Milletvekili Şahin Tin, “1 Mayıs, 1889 yılında tüm dünyada birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmasına karar verildi. Dünya’da ilk 1 Mayıs kutlaması 1890 yılında gerçekleştirildi. Türk işçisi ise 1 Mayıs ile Osmanlı döneminde 1909 yılında tanıştı. İşçi haklarının korunmasına ilişkin ülkemizde ilk karar 1923 yılında İzmir İktisat kongresinde çalışma süresinin kısaltılmasıyla ilgili alındı” dedi.

İNÖNÜ YASAKLADI

Cumhuriyetin ilanından sonra kurulan İsmet İnönü hükümetinin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı yasakladığını belirten Milletvekili Şahin Tin, “1924 yılında vilayetlere gönderilen yazıyla işçilerin 1 Mayıs’ı kutlamaları sekteye uğratıldı. Buna rağmen kutlama yapan işçiler tutuklandı. Hatta 1925 yılında çıkarılan Takdiri Sükûn kanunuyla 1 Mayıs kutlamaları iyice zorlaştırıldı. Hatta o dönemde 1 Mayıs broşürleri yayınlayan Amele Teali cemiyeti yöneticileri de tutuklandı. Atatürk’ün emriyle bahar bayramı olarak kutlanmaya başlansa da Atatürk’ün vefatının ardından 1 Mayıs kutlamaları diğer adıyla bahar bayramı tekrar yasaklandı” dedi.

MENDERES SERBEST BIRAKTI

1 Mayıs kutlamalarını Türkiye’de Menderes’in tekrar serbest bırakarak kutlanmasına müsaade ettiğini dile getiren Tin, “1951 yılında çıkarılan yasa ile işçilere 1 Mayıs’ta yarım ücret ödenmesine ve 1956 yılında ise yapılan düzenlemeyle işçilere 1 Mayıs tarihinde tam gün ücret ödenmesine karar verildi. Sendikalara ve emeğe mesafeli durduğu ifade edilen merhum Menderes emeğe ve işçilere verdiği değeri attığı bu kararlı adımlarla ortaya koydu ve aynı zamanda işçilerin bayramını kutlayan ilk başbakan olarak da merhum Menderes tarihe geçti” dedi.

HEDEF ÜLKEMİZİN BİRLİĞİYDİ

12 Eylül Cuntasının da 1 Mayıs’ı yasakladığına dikkat çeken Tin, “Siyasi tarih açısından 1977 yılında yaşanan kanlı 1 Mayıs olaylarına bakıldığında 12 Eylül darbesine giden sürecin de tetikleyicisi olarak görülüyor. Gizli eller ülkemize yaşattığı tarifi imkânsız acıların üzerine bir yenisini daha ekleyerek yine kaos üretme derdine düştüler. Aslında orada gizli eller tarafından işçilerin üzerine sıkılan kurşunlar ülkemizin birliğine ve kardeşliğine sıkılmıştı. Yakın tarihe bakıldığında da durum farklı değildi. Yine geçmişte olduğu gibi kızıl maskeli marjinal gruplar 1 Mayıs’ta olaylar çıkartarak işçi bayramına gölge düşürmenin derdinde oldular” dedi.

Haberin DevamıReklam

Milletvekili Şahin Tin, yayımladığı mesajının sonunda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün provokasyonlardan uzak barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir bayram havasında kutlanmasını diledi.

BASMACI: EMEK VE EMEKÇİNİN ÜZERİNDEKİ BASKILAR ARTIYOR

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” nü kutladığı mesajında, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir dönem yaşadığımıza dikkat çekti.

Emek ve emekçinin üzerindeki baskıların giderek arttığına işaret eden Basmacı mesajında, “İnsanlarımız, çok sesli bir hayattan tek düze bir yaşantıya sürülmeye çalışılıyor. Kiralık işçilik olarak nitelendirdiğimiz taşeronlaşma iş yaşamının her alanında yaygınlaştırılıyor. Bunun yanında yoksul insanlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Dolayısı ile de insanlarımız arasındaki gelir adaletsizliği uçurumu daha da büyüyor. Üreten kesimimizin içler acısı hali ortada. Kısıtlı imkanlarla yaşam mücadelesi veriyor. Ürettikleri para etmiyor. Bu düşünceler ışığında 1 Mayıs’ı haksızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe ve baskılara karşı 16 Nisan’da yurt genelinde gösterdiğimiz dayanışmayla bütünleşmesi olarak görüyorum. Emeğimizin, dayanışmamızın, demokrasimizin bayrağını hep birlikte meydanlarda sonsuza kadar dalgalandıracağız” dedi.

“Emekçi kardeşlerimiz ile mücadelemiz devam edecektir” diyen Basmacı, “Nasıl ki, Millettimiz ile birlikte referandum sürecinde kısıtlı imkanlarla direnmiş, sandıkta kazandığımız referandumu YSK’nın şaibeli kararı ile kaybetmiş gibi görünsek te hepimiz hayırın kazandığını biliyoruz. Emekçi kardeşlerimiz ile mücadelemiz bundan sonraki süreçte daha da kararlı bir şekilde sürmeye devam edecektir. Emek ve emekçinin hak ettiği değeri alması yakındır. Bu süreçten sonra hep birlikte el ele omuz omuza vererek yolumuza daha kararlı ve inançlı devam edeceğiz. İşçilerimizin ve emekçilerimizin 1 Mayıs’ı İşçi Bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

BAĞ: BUGÜN KARDEŞLİK, DAYANIŞMA, BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜ

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladığı mesajında bugünün, kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularımızın artmasına vesile olmasını dileyerek şu ifadelere yer verdi:

“Emeğini alın teriyle birleştirerek ekonomiye katkı sağlayan, ekonominin gelişmesi için üstün gayretler sarf eden bütün işçi ve emekçilerimizin bayramı olup; toplumsal barışa, insanlar arasındaki iş birliği ve iş bölümüne dayalı sosyal dayanışmanın geliştirilmesine vesile olan bir gün olarak kutlanmaktadır.

En yüce değerlerden biri olan emeğin, alın terinin, üreterek çalışmanın takdir edildiği bugünde, ülkemizin kalkınmasında en büyük pay sahibi olan emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor; bugünün, kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularımızın artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.”

İLHAN: BUGÜN EN KUTSAL DEĞER OLAN EMEĞİN GÜNÜ

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü nedeniyle yayımladığı mesajında, “ En yüce, en kutsal değer olan emeğin, dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin birleştiği 1 Mayıs’ta hukukun üstün tutulduğu bir dünya umuduyla tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarım” dedi.