30.06.2022, Perşembe
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. Av. Oymak: Coronavirüs bulaştıranlar tazminata karşı...

Av. Oymak: Coronavirüs bulaştıranlar tazminata karşı karşıya kalabilir

Engin ÜNAL / D20HABER - 24 Eylül 2020 Perşembe - 12:10 Av. Oymak: Coronavirüs bulaştıranlar tazminata karşı karşıya kalabilir

Avukat Hasan Oymak, bilinçli olarak coronavirüs bulaştıranlar ile virüs taşıdığını bildiği halde dışarıya çıkıp bulaşıya yol açanların tazminat davalarıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

A- A+

Bolu Valisi Ahmet Ümit’in “karantinaya uymayıp coronavirüs bulaştıranlara tazminat cezası uygulanabileceği” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Avukat Hasan Oymak, böyle bir dava açılıp açılamayacağı konusunu değerlendirdi.

“KASITLI VİRÜS BULAŞTIRAN HAKKINDA DAVA AÇILABİLİR”

Salgın 10 Mart’ta ortaya çıktığını ve 11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildiğini anımsatan Oymak, ardından neler yapılacağına ilişkin çalışmalar yapılıp, bazı önlemler alındığını anımsattı. Salgının yayılmasını önleyecek en etkin önlemin sosyal izolasyon olduğunun altını çizen Oymak, şöyle devam etti:

“Bu konuda herkesin aynı hassasiyeti göstermeyeceği öngörüldüğünden bu önlemler alınmıştı. Hassasiyete uyum göstermeyenlere Umumi İl Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde para cezaları öngörüldü. En son gelinen nokta kişiler arasında tazminat konusu doğabilir mi? Sayın Vali, Borçlar Kanunu’na aften bir beyanda bulunmuş. Borçlar Kanunu’nun 49’uncu maddesi haksız fiili düzenler. Orada der ki: Yapmış olduğu kusurlu ve hukuka aykırı bir fiil ile bir başkasının zararına sebebiyet veren kişi, bu zararın tazminiyle mükelleftir. Dolayısıyla bilinçli olarak ve uyarılara rağmen olası kasıt ile bir başkasına zarar veren kişinin o şahsın bünyesinde meydana gelen zararları tazmin etmesi hukuken güvence altına alınmıştır. Zarar gören kişi, bilinçli bir şekilde dışarıya çıkarak bir coronavirüs hastalığını bulaştıran kişiden vermiş olduğu zarardan dolayı tazminat talebinde bulunabilir.”

Haberin DevamıReklam

Bu konunun devletler arasında da tazminat konusu edilebileceğini savunan Oymak, “Zaten ABD’de bir grup avukat tarafından Çin’e dava açıldı. Dünyanın başka yerlerinde de hazırlıklar devam ediyor. Hadisenin özeti şu: 49’uncu madde diyor ki ortada bir fiil, bu filden dolayı bir başkası zarar görmüş olacak. Ortaya çıkan zarar ile yapılmış olan fiil arasında bir illiyet bağı olacak. Dolayısıyla virüs taşıdığı halde bilinçli bir şekilde dışarıya çıkarak bunu bir başkasına bulaştıran kişiler bundan mesul olur. bunu yüzde 100 bilinçli olarak, kasten yapabilirler ya da olası kast ile olabilir. Herkes ‘ben dışarıya çıktığımda muhtemel bir sonucu olur, böyle bir sonucu olması halinde de ben bunun zararını karşılamakla mükellefim noktasında bilinç sahibi olmak durumundalar” dedi.