17.05.2022, Salı
17 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. SİVİL YAŞAM
  6. /
  7. 42 yıllık kaynak ustası mesleğine el...

42 yıllık kaynak ustası mesleğine el arabasıyla devam ediyor

Haber Merkezi - 15 Mart 2020 Pazar - 15:04 42 yıllık kaynak ustası mesleğine el arabasıyla devam ediyor

Denizli’de emekli olduktan sonra mesleğine seyyar olarak devam eden kaynak ustası Mehmet Boz(56), bir kaynak makinesi bir spiral makinesi ile sokak sokak gezerek mesleğini yapmaya devam ediyor.

A- A+

vDenizli’de yaşayan 56 yaşındaki kaynak ustası Mehmet Boz, kendine ait dükkanı kapatıp farklı firmalarda çalıştıktan sonra emekli oldu. Emekliliğinin ardından yıllardır severek yaptığı mesleğine seyyar olarak devam etme kararı alan Boz, el arabasına koyduğu bir kaynak makinesi ve spiral makinesi ile sabahtan akşama kadar kenti sokak sokak gezerek müşterilerini arıyor.

‘Memiş usta’olarak anılan Boz, fiyat belirleme sürecinde yapacağı işin maliyeti ve süresinin etkili olduğunu ifade etti. Tamirat gereken eşyalarını esnaflara götürdüklerinde küçük işçilik olduğu için yapmadıklarını belirten bazı vatandaşlar, Boz’un büyük ya da küçük işçilik ayırt etmeğini söyledi.

“İKİ TEKERLEKLİ ARABAYLA KAYNAK YAPMAYA KARAR VERDİM”

1978’de kaynak yapma işine başladığını dile getiren Mehmet Boz, “Demir işleri, kaynak işleri yapıyorum. Sanayideki dükkanımı kapattıktan sonra birkaç fabrikada çalıştım. Oradan da sonuç alamayınca kendim nasıl yaparım diye düşündüm. İki tekerlekli arabayla kaynak yapmaya karar verdim. Arabama kaynak makinem ile spiral takımlarımı koydum. Sokak sokak iki tekerlekli arabamla dolaşıyorum. Müşteri çıktığında o işleri yapıyorum” şeklinde konuştu.

Vatandaşların, telefon ile kendisine ulaştıklarını belirten Boz, “Telefonla ulaşıyorlar. Bilgi veriyorum ben arkadaşlara. Telefon numarası veriyorum ve ben sokak sokak dolaştığım için herkes de beni tanıyor” diye konuştu.

“DENİZLİ’NİN HER SOKAĞINI DOLAŞIYORUM”

Kenti sokak sokak dolaştığını söyleyen kaynak ustası Boz, “Tüm Denizli’yi dolaşıyorum. Aradıkları zamanda Denizli’nin her tarafına giderim. 1978 yılında bu işe başladım ve hala devam etmekteyim. Bu işleri anladığım için fiyatları yapacağım işi ne kadar zamana ne kadara mal olacağına kendim hesap ediyorum. Müşteriye arz ediyorum. Bu işi mesela ben 20 liraya yaparım diyorum. Müşteri kabul ederse yaparım. İşimi bitiririm paramı alırım. Yeri gelir 10 tane iş yaparım, yeri gelir 5 tane iş yaparım, yeri gelir hiç iş yapmadığım zaman oluyor” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)