03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. FETÖ-PDY
  6. /
  7. Denizli eski hakimi terörden arananlar listesinde

Denizli eski hakimi terörden arananlar listesinde

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 9 Ocak 2023 Pazartesi - 13:46Güncelleme: 9 Ocak 2023 Pazartesi - 13:46
Denizli eski hakimi terörden arananlar listesinde

Denizli Adliyesinde 15 Temmuz öncesi hakimlik yapan FETÖ üyesi Dündar Örsdemir, İçişleri Bakanlığının terörden arananlar listesine alındı. Gri kategorideki Örsdemir’in yerini ihbar edenlere 500 bin lira para ödülü verilecek.

Türkiye’de bir dönem kumpas davalarının yolunu açan davalar sürecini başlatan, soruşturmalar, arama ve el koyma kararlarına imza atan, ancak FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra firar eden 30 ve hakim, İçişleri Bakanlığının terörden arananlar listesinin gri kategorisine alındı.

Bunlar arasında Denizli Adliyesinde 15 Temmuz öncesi 12. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi olarak görev yapan Dündar Örsdemir de bulunuyor. Yakalanması için FETÖ üyesi eski yargı mensuplarının yerlerini ihbar edenlere 500 bin lira para ödülü verilecek.

GENELKURMAY KOZMİK ODA KARARINI VERMİŞTİ

FETÖ’nün yargıdaki kilit isimlerinden olan Örsdemir, Diyarbakır’da görev yaptığı dönemde Gaffar Okkan ve Hizbullah ana davasına baktı. Ankara Ağır ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, kamuoyunda “kozmik oda” olarak bilinen Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Bölge Başkanlığındaki 11 ve 16 No’lu odalarda arama yapılması kararını verdi. Örsdemir, bu kararı nedeniyle casusluk yapmak suçundan firari sanık olarak yargılanıyor.

Haberin DevamıReklam

KENDİSİ KAÇTI, EŞİ TUTUKLANMIŞTI

2014’ün aralık ayında Denizli’ye atanan hakim Dündar Örsdemir ve eşi Cumhuriyet Savcısı Oya Örsdemir, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen isimler arasında yer aldı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen soruşturma kapsamında açığa alınan 12. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Dündar Örsdemir hakkında FETÖ üyeleğinden 18 Temmuz’da yakalama kararı verdi. Ancak firarda olan Örsdemir bugüne kadar bulunamadı.

Yargıtay’da Cumhuriyet savcısı olarak görev yaparken eşiyle birlikte Aralık2014’te Denizli’ye atanan Oya Örsdemir ise, FETÖ soruşturması kapsamında 19 Temmuz’da gözaltına alınmış ve daha sonra da çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.