05.02.2023, Pazar
0 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Suç örgütüne operasyonla 1 milyar liralık...

Suç örgütüne operasyonla 1 milyar liralık dolandırıcılık önlendi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Aralık 2022 Pazar - 14:01Güncelleme: 4 Aralık 2022 Pazar - 14:01
Suç örgütüne operasyonla 1 milyar liralık dolandırıcılık önlendi

Denizli’nin de aralarında bulunduğu 9 ilde düzenlenen operasyon ile sahte banka dekontuyla araç, sahte kimliklerle tapu ve değerli saat dolandırıcılığı yaptıkları gerekçesiyle 9 kişi yakalandı. Bu operasyonla 1 milyar liralık dolandırıcılık olayının da önlendiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İzmir Seferihisar Cumhuriyet Başsavcılığınca “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “resmi belgede sahtecilik”, “kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmesi ve kullanılması”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama” suçlarına ilişkin soruşturma başlatıldı.

Bu kapsamda Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliğince belirlenen 15 şüpheliye yönelik operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan şüphelilerin 28 olaya karıştığı tespit edildi.

Soruşturma kapsamında ifadeleri alınan 9 şüpheli, sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

Dosya kapsamında böylece şüphelilerin düzenlemek istedikleri 1 milyar lira değerindeki 10 eylem de engellendi.

Haberin DevamıReklam

Öte yandan “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama” suçuna istinaden 49 şüphelinin banka ve kripto para borsalarındaki hesaplarına bloke konulurken, şüphelilere ait 3 otomobil ve 1 dubleks daireye de el konuldu.

ŞÜPHELİLERLE BAĞLANTILI 51 KİŞİ YAKALANDI

Şüphelilerle bağlantılı olduğu değerlendirilen kişilere yönelik İzmir başta olmak üzere İstanbul, Uşak, Denizli, Manisa, Ankara, Ordu, Diyarbakır, Gaziantep, Tekirdağ, Kayseri, Van, Sinop, Bursa’da dün eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyonda İzmir’de 20, İstanbul’da 18, Uşak’ta 5, Manisa, Ordu, Diyarbakır, Kayseri ve Tekirdağ’da 1’er, Denizli’de 3 olmak üzere 51 şüpheli yakalandı.

Aralamalarda, suç unsuru doküman, 1 ruhsatsız tabanca ve 412 boş saat kutusu ele geçirildi.

Firarilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.