05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. “Salak” sözüne verilen beraat kararı bozuldu

“Salak” sözüne verilen beraat kararı bozuldu

Haber Merkezi - 25 Nisan 2021 Pazar - 12:46 “Salak” sözüne verilen beraat kararı bozuldu

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, cep telefonundan “salak” mesajı atan kişinin “hakaret” suçunu işlediğine hükmetti.

A- A+

İddiaya göre, bir genç, tartıştığı kişiye cep telefonundan “hahahha salak” ifadesini kullandı. Bunun üzerine hakarete maruz kaldığını öne süren kişi, adliyenin yolunu tuttu. Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianame sonrası tartıştığı kişiye “salak” ifadesini kullanan kişi hakkında, “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçundan dava açıldı. Yerel mahkeme, sanığın beraatine hükmetti. Karara, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı itiraz etti.

Temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 4. Ceza Dairesi, salak ifadesini hakaret saydı. Kararda, “SMS ile mağdura atılan salak şeklindeki sözün, muhatabın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte olduğu ve hakaret suçunu oluşturduğu gözetilmeden, yasal ve yerinde olmayan gerekçeyle beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir” denildi.

Haberin DevamıReklam

“Hakaret” başlığını taşıyan Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde şu ifadelere yer veriliyor:

“Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde de aynı cezaya hükmolunur.”

BURSA (İHA)