27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Kimlik Bildirim Sistemi değişti

Kimlik Bildirim Sistemi değişti

Haber Merkezi - 19 Nisan 2017 Çarşamba - 12:09 Kimlik Bildirim Sistemi değişti

Kimlik Bildirim Sistemi’nin değiştirildiği bildirildi. Buna göre, özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, özel sağlık müesseseleri ve günübirlik kiralanan evlerin sorumlu işleticileri, dün itibariyle aktif hale getirilen sisteme verilerini anlık olarak bildirmek zorunda.

A- A+

Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklamasında, 22.11.2016 Tarih ve 678 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nda yapılan değişikliklerle Kimlik Bildirme Kanunu’nun yeniden düzenlendiği ve 22 Kasım 2016 günü 29896 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatılarak, şöyle denildi:

“Kanun gereği; özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, özel sağlık müesseseleri ve günübirlik kiralanan evlerin sorumlu işleticileri, tüm kayıtlarını bilgisayarda tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar sistemine bağlanmak, mevcut bilgi, belge ve kayıtlarını anlık gönderilebilmesi için 22 OCAK 2017 tarihine kadar süre verilmiş, sistem üzerinden anlık olarak bildirme zorunluluğu getirilmiş olup, bu tür tesisler ile apartların, kullanmış oldukları bilgisayar sistemlerini, genel kolluğun bilgisayar terminallerine bağlamaları gerektiği Kanun kapsamına alınmış olup, bağlamayan ve anlık iletmeyen işyerlerine gerekli idari para cezaları uygulanacaktır.

Günübirlik kiraya verilen evlerle ilgili olarak doğrudan saatlik, günlük, haftalık gibi sürelerle kiralama yapılan yerlerde, ilk etapta ruhsat şartı aranmaksızın, kazanç amacı ile kiralama faaliyeti yapan tüm geçici kiralamaların bildirilmesi ve özel veya resmi her türlü konaklama yerleri, özel hastaneler ile günübirlik evler de bu kanun kapsamına alınmıştır.

Haberin DevamıReklam

Sisteme bağlanmayan tesislere 10 bin TL, sisteme bağlandıktan sonra anlık veri göndermeyen (kiralama yapan şahsın kimlik bildirimini yapmayan) veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara ise 5 bin TL. idari para cezası uygulanması öngörülmüş, bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edileceği hükme bağlanmıştır.

Bahse konu Kimlik Bildirme Kanunu ile ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve https://kbs.egm.gov.tr internet adresi üzerinde faaliyet gösterecek olan yeni Kimlik Bildirim Sistemi 18.04.2017 tarihinde aktif hale getirilmiştir.

İlimiz Polis Sorumluluk bölgesi içerisinde bulunan geçici konaklama tesislerinin ve apart işletmecilerinin yeni açılan sistemi kullanabilmeleri için bağlı oldukları polis merkezi amirliklerine kendi kullanmış oldukları internet sağlayıcılarından statik ( sabit ) IP numarası aldıktan sonra, şifre işlemleri için kullanılacak olan ve aktif olarak kullanılan e-mail adresleri ile birlikte giderek müracaatta bulunmaları gerekmektedir.

Bu sistem ile konaklama tesislerinin sorumluları ve diğer işyeri sahipleri de (fabrikalar, bankalar vb.) çalışan bildirimlerini de artık polis merkezlerine gitmeden anlık olarak ( tesise gelişlerde ve tesisten ayrıldıklarında, işe başlama ve işten çıkma ) yapabileceklerdir.

Daha önceden kimlik bildirim sistemine kayıtlı olan tesislerinde 18.04.2017 tarihinde faaliyete geçen ve https://kbs.egm.gov.tr internet adresi üzerinde faaliyet gösterecek olan yeni Kimlik Bildirim Sistemine kayıt olmaları için bağlı bulundukları polis merkezi amirliklerine giderek kayıt olmaları ve yeni sistemi kullanabilmeleri için gerekli şifrelerini temin etmeleri gerekmektedir.”