06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. IŞİD’in silah gömdüğü illerden birisi Denizli...

IŞİD’in silah gömdüğü illerden birisi Denizli çıktı

Haber Merkezi - 2 Şubat 2022 Çarşamba - 17:32 IŞİD’in silah gömdüğü illerden birisi Denizli çıktı

IŞİD’nin Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Kasım Güler, örgütün İstanbul dahil altı şehre silah gömdüğünü söyledi. Güler’in “silah gömüldü” dediği illerden birisi de Denizli çıktı.

A- A+

IŞİD’in Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Kasım Güler, El Bağdadi’nin örgütün yapılanmasını nasıl Türkiye’ye taşıma kararı aldığını anlattı. Güler, örgütün İstanbul’la birlikte 6 ile silah gömdüğünü söyledi.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Suriye sınırında Haziran 2021’de yakalanarak Ankara’da IŞİD’in “Türkiye Vilayeti” sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklanan Kasım Güler, ifadesinde örgütün Türkiye’de yapılanmasını deşifre etti. DW Türkçe’nin ulaştığı Güler’in toplam 74 sayfalık ifadesine göre, terör eylemleri düzenleyen IŞİD, Suriye’deki topraklarını kaybetmesinden sonra Ebubekir El Bağdadi’nin öldürülmeden önce verdiği talimatla Türkiye’de örgütlenme kararı aldı. Bu kapsamda Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’da “dağ projesi”nin uygulanması talimatı verildi.

Haberin DevamıReklam

Güler’in iddiasına göre, proje kapsamında Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’da “Dağ Çiftlik Evi” olarak belirlenecek bir bölge eğitim alanı olarak da kullanılacaktı. Bunun için Mersin’e gömülen silahların Türkiye’deki örgüt mensupları tarafından alınarak özellikle Avrupa’dan gelen militanların kırsal alanda askeri eğitime alınmaları ve sonrasında tekrar ülkelerine dönerek gelecek talimat doğrultusunda eylem yapmaları planlandı.

SİLAH GÖMÜLEN İLLER

İfadesinde IŞİD’in 12 ilde örgütlendiğini kaydeden Kasım Güler, örgütün 6 ilde de silah ve mühimmat gömdüğünü söyledi. Güler, ifadesinde örgüte bağlı olan grupları ve gömülen silahları da ayrıntılı olarak anlattı. Nusret Yılmaz’ın “Türkiye Valisi” olduğu dönemde eylemlerde kullanılmak üzere birtakım silahların Türkiye’ye sokulması görevinin İlhamı Balı’ya verildiğini ifade eden Güler, IŞİD’in silah ve mühimmat gömdüğü illerin İstanbul, İzmir, Mersin, Denizli, Van ve Adana olduğunu açıkladı.

Bu silahların eylem yapmak amacıyla gömüldüğünü belirten Güler, silahların kaleşnikof, RPG roketatar, bixi, uzi marka tabanca, susturucu ve bu silahlara ait mühimmatlar olduğunu kaydetti.