01.07.2022, Cuma
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. İranlı aktivist Maryam Shariatmadari, gözaltına alındı

İranlı aktivist Maryam Shariatmadari, gözaltına alındı

Engin ÜNAL / D20HABER - 8 Eylül 2020 Salı - 12:59 İranlı aktivist Maryam Shariatmadari, gözaltına alındı

Denizli’de, kuaför salonu çıkışında gözaltına alınan İranlı aktivist Maryam Shariatmadari için sınır dışı etme işlemleri başlatıldı. Başörtüsüne karşı çıkan eylemleriyle tanınan ve ülkesinde hakkında tutuklama kararı bulunan Shariatmadari’nin önünde bir aylık süreç bulunuyor. Bu süre içinde sığınma talebinde bulunabilecek. Talebi kabul edilmediğinde ise sınır dışı edilecek.

A- A+

İranlı aktivist Maryam Shariatmadari , Türkiye’ye turist vizesiyle geldi. Ancak vize süresi bu yılın ocak ayında dolmasına rağmen ülkesine dönmedi. Denizli’deki İranlılar ile birlikte kalan Shariatmadari, dün akşam kuaför salonu çıkışında Delikliçınar’da polisin yaptığı rutin kimlik kontrolünde yakalandı. Vize süresi dolduğu ve kaçak durumuna düştüğü için gözaltına alınan Shariatmadari, Bağbaşı’ndaki Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğüne götürüldü.

HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

Azerbeycanlı bir tercüman aracılığı ile ifade veren İranlı aktivist, öğle saatlerinde buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Bu arada, Maryam Shariatmadari için Denizli Barosu devreye girdi. İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Av. Mukaddes Künarlıoğlu, Shariatmadari’ye hukuki yardım verdi.

Haberin DevamıReklam

Sağlık kontrolünün ardından Göç İdaresine götürülecek olan Shariatmadari’nin önünde bir aylık süre bulunduğu belirtildi. Av. Künarlıoğlu, Shariatmadari için “terke davet” yazısı çıkarılacağını, bir ay içinde ya ülkeyi terk edeceği ya da Türkiye’ye sığınma talebinde bulunabileceğini söyledi.

•İranlı aktivist Maryam Shariatmadari, serbest bırakıldı

İran’da “İnkilap Caddesi Kızları Hareketi”nin bir parçası olarak başörtüsü yasağı karşıtı eylem yapan aktivist Maryam Shariatmadari, hakkında ülkesinde yakalama kararı bulunduğu, bu nedenle İran’a dönmek istemediği, Türkiye’ye sığınma talebine olumlu yanıt alamaması durumunda Azerbaycan’a gitmek istediği belirtildi.