Kuyu Cinayeti Davası’nda karar çıktı – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Kuyu Cinayeti Davası’nda karar çıktı

Kuyu Cinayeti Davası’nda karar çıktı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Haziran 2024 Pazartesi - 13:56Güncelleme: 10 Haziran 2024 Pazartesi - 14:04
Kuyu Cinayeti Davası’nda karar çıktı

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde, 17 yaşındaki İsmail Yalçın ve 19 yaşındaki Hasan Akköse'nin öldürülerek kuyuya atılmasıyla ilgili cinayet davasının son duruşmasında sanıklar hakkında karar verildi. Bir sanık iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, 4 sanığa da çeşitli sürelerde hapis cezaları verildi.

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, sanık Hakan Özmen ve Ali İhsan Yıldırım, sanık ve müşteki avukatları salonda hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Mustafa Akköse, Osman Çolak ve Hakan Özmen ise ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifade verdi. Sanık ailelerinin yer aldığı duruşmaya, ölen Hasan Akköse’nin annesi Aynur Kumral üzerinde oğlunun fotoğrafının bulunduğu baskılı tişört ile katıldı.

İKİ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI ALDI

Yaklaşık 3 saat süren yargılama sonunda mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sabıkası olan sanıklara takdir indirim uygulamayan mahkeme, sanıklardan Mustafa Akköse’ye Hasan Akköse yönünden ‘Tasarlayarak öldürme’, İsmail Yalçın yönünden de ‘Çocuğa karşı kasten öldürme’ suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

DİĞER SANIKLARA VERİLEN CEZALAR

Olay sırasında yaşı 18’den küçük olan sanıklardan Hakan Özmen’e ise Hasan Akköse’yi ‘Tasarlayarak öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Fakat yaşının küçük olması nedeniyle cezası önce 18 yıla ardından takdir indirimiyle 15 yıla düşürüldü.

Haberin DevamıReklam
Mustafa Akköse dışındaki diğer 4 sanık, olay yerine tesadüfen geldiği için İsmail Yalçın’a karşı olan suçlardan beraat etti. Ancak olay yerine çağırılarak öldürülen Hasan Akköse yönünden ceza aldı. Sanıklardan Mehmet Görünmez, Hasan Akköse’ye karşı eyleminden dolayı 12 yıl hapis cezası verildi. Ali İhsan Yıldırım’a da önce müebbet hapis cezası verildi. Daha sonra bu ceza önce 12 yıla, sanığın sabıkası olmaması nedeniyle de takdir indirimi uygulanıp 10 yıla düşürüldü.

Olay sırasında yaşı küçük olan sanıklardan Osman Çolak da önce müebbet hapis cezası aldı. Yardım yönünden cezası 12 yıla, yaş küçüklüğünden de 8 yıla indirildi.

Diğer yandan, olay sırasında delilleri karartma suçundan tüm sanıklar hakkında yeni bir yargılama yapılacağı öğrenildi.

DURUŞMAYA OĞLUNUN FOTOĞRAFI OLAN TİŞÖRTLE KATILDI

Öldürülen Hasan Akköse’nin annesi Aynur Kural, mahkemeye üzerinde oğlunun fotoğrafı basılı olan tişörtle katıldı. Kural, “Bir anne için birçok şey yaşadım. Bu yüzden cezaevine atıldım ama ben yine vazgeçmedim, vazgeçmeyeceğim. Çünkü bu çocukları kazayla öldürmediler. Yedi kişi bir araya toplandılar, tuzak kurarak öldürdüler, yaktılar. 30 metrelik su kuyusundan çıkardım oğlumu. Hiç tanımadığım insanlar düşman oldular. Çok şükür bugün ceza aldıklarını gördüm. Günyüzü göremeyecekler, başka hiç kimsenin de canını yakamayacaklar. Benim oğlum geri gelmeyecek biliyorum ama bu adalet sayesinde içim biraz soğudu. Çok şükür verdiğimiz çabaların verdiğimiz emeklerin sonucunu aldık. Yolumuz daha bitmedi, istinafa da gideceğiz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Serinhisar ilçesinde 9 Haziran 2022 Perşembe günü otomobille evden ayrılan İsmail Yalçın ve Hasan Akköse’den daha sonrasında haber alınamadı. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 30 metrelik su kuyusunda gerçekleştirilen 45 saatlik çalışma sonucu Yalçın ve Akköse’nin cansız bedenlerine kaybolduktan 5 gün sonra ulaşıldı.

DENİZLİ (İHA)