Sevgilisini fare zehriyle öldüren katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası – D20Haber
11.12.2023, Pazartesi
8 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Sevgilisini fare zehriyle öldüren katile ağırlaştırılmış...

Sevgilisini fare zehriyle öldüren katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Ekim 2023 Çarşamba - 11:01Güncelleme: 4 Ekim 2023 Çarşamba - 11:01
Sevgilisini fare zehriyle öldüren katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yemeğine kattığı fare zehriyle öldürdüğü sevgilisini daha sonra el arabasıyla taşıyıp yol kenarına atan katil, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

İlçenin İstiklal Mahallesi’nde 11 Ekim’de meydana gelen olayda, Afganistan uyruklu Sabour Sakhizadeh (21), dini nikahla birlikte yaşadığı Nadia Noori’nin (30) yediği pilava fare zehiri katarak öldürdü. Cinayetin ardından battaniyeye sardığı cesedi el arabasıyla taşıyıp Cumhuriyet Mahallesi’nde boş bir arsaya attı.

Ceset bölgede yaşayan çalışanlarını evlerine bırakan Denizlili bir işletmecinin yol kenarındaki battaniyeyi fark etmesi ile bulundu. Daha sonra yürütülen soruşturmada iki kişinin el arabası ile cesedi taşıdıkları kamera kayıtlarından tespit edildi.

İlk olarak N.K. ardından da katil zanlısı gözaltına alındı. Sakhizadeh polisteki ifadesinde cinayeti itiraf ederek ayrıntılarıyla anlattı. Ancak, duruşmalarda ifade değiştirip cinayeti işlemediğini, polis baskısı ile suçu kabullendiğini, sevgilisinin intihar ettiğini öne sürdü.

Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında Cumhuriyet savcısı, “kadına karşı öldürme” suçlamasıyla sanığın ağır tahrik ve iyi hal indirimlerinden faydalanmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması yönünde mütalaa verdi.

Sanık ise, “Ben bir şey yapmadım. Daha önce üç kez Afganistan’da, bir kez de Türkiye’de intihar girişiminde bulunmuş. Midesi yıkanarak kurtulmuş. Canımdan çok sevdiğim kişiyi nasıl öldüreyim? Karıma her şeyimi verdim. Bana yaşını yalan söylemiş ve daha evlendiğini söylememişti. Eski eşi arayınca evlendiğini öğrendim. Daha sonra üç çocuğu olduğunu öğrendim. Ailem ayrılmamı istedim. Gözüm kör olmuştu, bırakmak istemedim” dedi.

Haberin DevamıReklam
Katil zanlısına cesedi taşımakta yardım etmekle suçlanan N.K. ise kendini “Benim suçum yok. Ben bilmeyerek taşıdım. Demir taşıdığımı sanıyordum. Sarılı haldeydi, içinde insan olduğunu bilmiyordum. ‘Demir var depoya götüreceğiz’ dedi. Paraya ihtiyacım vardı, gidip yardım ettim” sözleriyle savundu.

Savunma avukatı, şüpheli üzerine atılı suçu işlediğine ilişkin dosyada hiçbir somut delil bulunmadığını belirtti. Genç kadının ölüm saati ile zanlının eve gelişi arasındaki süre içinde yemek pişirilip yenilemeyeceğini söyleyerek, bu durumun kabul edilemeyeceğini ifade etti.

N.K.’nın avukatı ise yardımla suçlanan şüphelinin gerçeğin ortaya çıkmasını engelleme durumu olmadığını, gizleme eyleminin gerçekleşmediğini, maddi olarak suçun şartlarının oluşmadığını belirterek beraat talep etti.

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Buna göre N.K. hakkında ‘suç delillerini gizleme’ suçundan iki yıl hapis cezası verdi. Sanığın yaşının küçük olması nedeniyle cezası yarı oranda düşürülerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Katil zanlısı Sakhizadeh ise ‘kadına karşı öldürme’ suçundan, ağır tahrik ve iyi hal indirimleri uygulanmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Yargılama sonunda Sakhizadeh’in duruşmayı takip eden yakınları Adliye koridorunda sinir krizi geçirdi. Ağlayan ve kendini yere bırakan annesi uzun süre sakinleştirilemedi.