06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Kadını asansörde taciz eden sanığa 12...

Kadını asansörde taciz eden sanığa 12 yıl ceza

Haber Merkezi - 23 Mayıs 2022 Pazartesi - 16:49 Kadını asansörde taciz eden sanığa 12 yıl ceza

Denizli'de bir kadına asansörde tacizde bulunduğu suçlamasıyla yargılanan sanığa yerel mahkemenin "basit cinsel saldırı" suçundan verdiği 7 yıl 6 ay hapis cezası, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi tarafından "toplumsal önemi dikkate alınarak" 12 yıla yükseltildi.

A- A+

Merkezefendi ilçesinde 2020 yılında minibüste gördüğü kadını evine kadar takip ederek asansörde taciz ettiği iddiasıyla tutuklanan H.A.S (28), Denizli 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce “basit cinsel saldırı” suçundan yargılandı.

Mahkeme, sanık hakkında 9 yıl hapis hükmünü, iyi halini gerekçe göstererek 7 yıl 6 aya indirdi.

Taraf avukatlarının temyiz başvurusunu inceleyen Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6’ıncı Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği hapis cezası miktarını az bularak kararı bozdu.
İstinaf mahkemesi, yerel mahkemenin takdir ettiği indirimin kaldırılmasına ve eylemin bıçakla işlendiği kanaatine varılması nedeniyle artırılarak sanığın 12 yıl hapsine karar verdi.

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi kararında şu ifadelere yer verildi:

“Sanığın suç kastının yoğunluğu, cezanın sosyal ve uyarma amacı, toplumsal önemi dikkate alınarak eylem karşıtlığı alt sınırdan uzaklaşılarak ceza tayini cihetine gidilmiş, sanığın eylemi bıçakla gerçekleştirdiği sonucuna varılmış, sanığın pişmanlık gösterecek davranış sergilememiş olması dikkate alınarak sanık lehine yerel mahkemenin verdiği indirim kararını kaldırılmasına karar verilmiştir.”

Haberin DevamıReklam

TOPLUMSAL ÖNEME DİKKAT ÇEKİLDİ

Kadının avukatı Melike İlkgül Yurttürk, yerel mahkemenin kararının ardından kendilerinin cezayı az bularak sanık avukatlarının ise çok bularak istinafa başvurduğuna dikkat çekti.

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nin çok güzel bir cevap verdiğini ifade eden Yurttürk, “İndirimler iptal edildi ve ceza 12 yıla yükseltildi. Gerekçe olarak sanığa verilen cezanın sosyal ve uyarma amacıyla, bu suçun toplumsal önemi sebebiyle artırım yoluna gittiğini kararına yazdı. Bu da birçok yerde tacize, şiddete uğrayan, uğradığı tacizi kimseye söyleyemeyen kadınlara yol gösterdi. Burada artık verilecek cezaların caydırıcılığı yanında toplumsal öneminin de dikkate alınması gerektiği ve bundan sonra bu konuyla ilgili bakılacak davalarda mahkemelerin bu hususları gözetmesi gerektiği ortaya çıktı.” dedi.

Öte yandan mahkemeye delil olarak sunulan kamera, sanığın kadını minibüsten inerken ve apartmana girerken takip etmesi güvenlik kamerasınca kaydedildi.