Katil zanlısından savunma: Ağır ceza almam için komplo teorileri ortaya konuluyor – D20Haber
18.07.2024, Perşembe
27 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Katil zanlısından savunma: Ağır ceza almam...

Katil zanlısından savunma: Ağır ceza almam için komplo teorileri ortaya konuluyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Ocak 2024 Cuma - 17:19Güncelleme: 12 Ocak 2024 Cuma - 20:17
Katil zanlısından savunma: Ağır ceza almam için komplo teorileri ortaya konuluyor

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde, hemşire eşi Hülya Tortop’u çocuklarının gözü önünde 11 yerinden bıçaklayarak öldüren sanık, duruşmada, "Ağır ceza almam için komplo teorisi ortaya konuluyor" dedi.

Bahçelievler Mahallesi’nde 17 Aralık 2022’de meydana gelen olayda, hemşire eşi Hülya Tortop’u başında soda şişesi kırıp, daha sonra 11 yerinden bıçaklayarak katleden Murat Tortop’un yargılamasına devam edildi.

SEGBİS ARACILIĞIYLA DURUŞMAYA KATILDI

Bugün görülen duruşmaya sanık Murat Tortop, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) aracılığıyla katıldı. Duruşmada tanık ifadelerine başvurulurken, savcılık makamı ise mütalaayı açıkladı. Sanık Murat Tortop’un tanıkları çiftin sürekli kavga ettiklerini, maktul Hülya Tortop’un sanığa sürekli olarak hakaretler ettiğini belirterek, sanık ile maktulü barıştırdıklarını söyledi. Çiftin severek evlendiklerini ifade eden sanık tanıkları ifadelerinde Hülya Tortop’un alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olduğunu ve psikolojisinin bozuk olduğunu dile getirdi. Sanık Murat Tortop’un çocuklarına baktığı gerekçesiyle çalışamadığını bu sebeple evi geçindirmek için babasına ait eşyaları dahi sattığını bu nedenle maktulün, “Sen bir işe yaramazsın” diyerek saldırgan davranışlar sergilediğini ifade etti.

BAKANLIK AVUKATLARI ÜST SINIRDAN CEZALANDIRMA TALEP ETTİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına davaya müdahil olan avukatlar ise sanık tanıklarının akrabalık bağlarının olduğu bu nedenle subjektif ifade verdiklerini, taraflı olması sebebiyle dikkate alınmamasını talep etti. Sanık ile maktul arasında daha önce koruma kararları alındığını ve taraflar arasında şiddet olduğunun belli olduğunu ifade eden avukatlar, sanığın ilk duruşmada aldatma iddiasında bulunmadığını ancak indirim almak maksadıyla bu iddiayı ileri sürdüğünü ifade ederek, sanık savunmalarının somut delillerle desteklenmediğini, üst hadden cezalandırılmasını ve haksız tahrik uygulanmamasını talep etti.

TANIK İFADELERİ DİNLENDİ

Haberin DevamıReklam
Maktul tanıkları ise olaydan sonra eve girmek istediklerinde kapı kilidinin değiştiğini ve içeriye zorla girdiklerini ifade ederek olayın çocukların gözünün önünde olduğunu söyledi. Olaydan sonra maktulü halıya sardığını, sanığın kendisini mağdur göstermeye çalıştığını söyledi. Sanığın olaydan sonra kaçma girişiminde bulunduğunu ancak kaçamayacağını anladığında 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak ihbarda bulunduğunu dile getiren maktul tanıkları, Hülya Tortop’un sanık ile kavgalarından sonra dahil olmak istediklerinde ‘Kimse bir şey yapmayacak. O benim eşim, çocuklarımın babası’ dediğini ve bu nedenle maktulün hakarette bulunup, aşağılamadığını beyan etti.

“KATİL YAFTASI YEDİM”

Sanık Murat Tortop ise ifadesinde “3 çocuğumu bir daha görmeyeyim ki yemin ederim, sürekli cani gibi gösteriliyorum. Daha önce uzman psikolog çocuklarımı ve Hülya’yı kemerle dövdüğümü söyledi, asla gerçek değil. Bu olaydan en çok zarar gören benim. Katil yaftası yedim. Üç çocuğumun annesinin ölümüne sebebiyet verdim, bunun affedilecek yanı yok ama bazı laflar da doğru değil. Katılanlar benim ağır ceza almam için bütün komplo teorilerini ortaya koyuyorlar. Ben de üzgünüm, benim de ailem dağıldı. Karşı tarafın beyanları gerçeği yansıtmıyor. Ben böyle bir insan değilim” dedi.

TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Mütalaayı açıklayan savcılık makamı, tüm delilerin değerlendirilmesi sonucu sanığın olay günü eşi ile birlikte alkol kullandıklarını ve tartıştıklarını, maktulün dışarı çıkmak istediğini, sanığın izin vermediğini ardından 11 bıçak darbesiyle öldürdüğünü söyledi. Mütalaada, “Sanığın öldürme kastıyla hareket ettiği, eşi kasten öldürme suçunun işlendiği sabit görülmekte, eşi kasten öldürme hükümlerince cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur” ifadeleri yer aldı.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına ve gelecek celsenin 14 Mart 2024 tarihinde görülmesine karar verdi.

DENİZLİ (İHA)