Türbenin simgesi olan taşlardan birisi çalındı – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Türbenin simgesi olan taşlardan birisi çalındı

Türbenin simgesi olan taşlardan birisi çalındı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Eylül 2023 Salı - 11:30Güncelleme: 12 Eylül 2023 Salı - 11:31
Türbenin simgesi olan taşlardan birisi çalındı

Denizli’nin Sarayköy ilçesindeki bir türbenin simgesi olarak gösterilen ve üflendiğinde geyik sesi çıkaran iki taştan birisi çalındı.

Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tekke Mahallesi’ndeki Sultan Sarı Baba Türbesi, mimarisi bin yıllık servi ağacının yanı sıra bahçesinde yer alan iki taş ile dikkati çeken yerlerden. Taşların özelliği ise ortalarının oyuk olması ve haberleşmede kullanılması.

Kimilerine göre borazan, kimilerine göre geyik sesi çıkaran özelliği var. Türbe ve Tekke Camisi’nin ortak bahçesinde bulunan bu taşlardan birisi kimliği meçhul kişi ya da kişilerce çalındı.

Türbelere yönelik çalışma yapan İbrahim Afatoğlu, hırsızlık olayıyla ilgili “İki borazan taşı olması gerekiyor ama bir tane var. Bu borazan taşları bu türbenin bir kültür varlığı, Denizli’nin bir kültür varlığı. Bu borazan taşı olduğu müddetçe buranın önemi var. Onun için bu taşın başka yerde hiçbir değeri yok. Ancak burada olursa değeri var, lütfen bu borazan taşının ikincisini çalan kişi buraya tekrar bıraksın” açıklamasını yaptı.

TAŞLARIN GİZEMİ

Sultan Sarı Baba’nın dervişlerini toplantıya için çağırmakta haberleşme aracı olarak kullandığı ve üflendiğinde geyik sesi çıkaran türbedeki taşların bir hikayesi var. Farklı farklı anlatılsa da en bilineni şöyle: Taşları gören ve çıkardığı sesi duyan bir kişi, taşlardan birini alıp evine götürür. Bahçesine koyduğu taşın sabah yerinde olmadığını fark edip türbeye gelir, taş oradadır. Bir kez daha götürür, taş yine ertesi gün türbedeki yerindedir. Üçüncü denemesinde de taşın türbeye dönmesi üzerine bir daha dokunmaz.

DENİZLİ (İHA)