Düzensiz göçmenlerle mücadele için mobil göç noktası oluşturuldu – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Düzensiz göçmenlerle mücadele için mobil göç...

Düzensiz göçmenlerle mücadele için mobil göç noktası oluşturuldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Aralık 2023 Perşembe - 11:28Güncelleme: 7 Aralık 2023 Perşembe - 11:29
Düzensiz göçmenlerle mücadele için mobil göç noktası oluşturuldu

Denizli’de, düzensiz göçmenlerle mücadelesi kapsamında "Mobil Göç Noktası" oluşturuldu. İncilipınar Parkı’ndaki uygulama noktasında düzensiz göçmenlerle ilgili işlemler gerçekleştiriliyor.

Düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştırmak ve işlemleri hızlandırmak amacıyla 19 Temmuz’da pilot bölge olarak İstanbul’da başlatılan Mobil Göç Noktası uygulaması, aralarında Denizli’nin de bulunduğu 25 büyükşehire yaygınlaştırıldı.

Bu kapsamda 6 Aralık tarihinde Pamukkale ilçesine bağlı İncilinpınar Mahallesi’ndeki İncilipınar Parkı’nda Mobil Göç Noktası kuruldu. Uygulama noktasında, kentin farklı noktalarında güvenlik güçleri tarafından düzensiz göçmen olduğundan şüphelenilen yabancı uyruklu kişilerin kimlik kontrolleri yapılıyor. Kimliğini ibraz edemeyen yabancıların göç veri tabanından kimlik bilgileri ile biyometrik verilerine anlık ulaşmak ve gerekli kontrollerin yapılması amacıyla mobil aracın bulunduğu noktaya davet ediliyor.

Mobil Göç Noktalarında, düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştırmak adına parmak izi sorgusu yapılıyor. Yapılan işlemlerin tamamlanmasının ardından yabancının yasal kalış hakkı olmadığı tespit edilenler geri gönderme merkezlerine gönderiliyor. Haklarında idari gözetim ve sınır dışı kararı alınarak sınır dışı edilme süreçleri başlatılıyor. Uygulamanın bir model olarak bütün illerde de yaygınlaşması bekleniliyor.

DENİZLİ (İHA)