19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Dolandırıcılara otomobilini kaptırdı

Dolandırıcılara otomobilini kaptırdı

Haber Merkezi - 10 Ağustos 2020 Pazartesi - 12:01 Dolandırıcılara otomobilini kaptırdı

Denizli’nin Çal ilçesinde, dolandırıcılar sıkça başvurulan EFT yöntemiyle bir kişinin aracını alıp ortadan kayboldu.

A- A+

Otomobili satmak için ilan veren Ali Poslu, talipli olarak gelen A.K. ile anlaştı. Mesainin bitmesine yarım saat kala noterde buluşan ve oyalama taklitleriyle son 10 dakikayı bekleyen dolandırıcılar, yanında para olmadığını, bu yüzden EFT yapmak istediklerini söyledi. Karşısındakilere güvenen Poslu, kendisine gönderilen EFT sistemi giriş ekranı ve verilen senet karşısında hiç kuşkuya düşmeden aracını teslim etti. Akşam eve döndüğünde hesabında parayı göremeyen ve alıcıdan dekont isteyen Poslu, dolandırıldığını anlayınca emniyetin yolunu tuttu.

Ertesi gün alıcı A.K.’nin üzerinde 24 tane ihtiyati haciz tedbiri olduğunu öğrenen Poslu, olayı anlatırken “Aracımı satmak için ilan sitelerine koydum. Alıcı olan bayana aracı anlattım. Akşama doğru saat 17.00 gibi araca bakmaya geldiler. Beğendiklerini söyleyip ‘alıyoruz’ dediler. Kısa bir pazarlıkla anlaştık. Noterin kapısına geldiğimizde, ‘yanımızda para getirmedik, IBAN numarasınızı söyleyin hesabınıza para hemen geçecek. Satışı ondan sonra yapalım’ dediler” ifadelerini kullandı.

EFT yapılmış gibi ekran görüntüsüne inanan Ali Poslu, “Bunlar satışı yapmak için para gönderiyorlar. Ama sonuçta böyle gönderilen para yok. Bana sadece bir mesaj gösteriyorlar, sanki benim üstüme gelmiş gibi. İtiraz edip ‘para hesabıma geçmeden aracın satışını vermem’ dedim. Şubeyi aradım, hesabıma geçen para olmadığı söylendi. Noterin kapanmasına 5 dakika kala ‘biz çok yoğun çalışıyoruz, tekrar gelme şansımız yok. Sizin zaten hesabınıza para kesin geçecek. Biz size güveniyoruz, iyi insanlarsınız’ diyerek, aracımı sattığım bedelde bana bir senet imzaladılar. Senedi ben doğruluyorum. T.C. Kimlik numarasını açık adresini hepsini sorguluyorum. O anlık bir boşluğumla artık imzaladım” dedi.

“SENEDE KANIP İMZAMI ATTIM”

Dolandırıcıların her gün farklı yöntemlerle insanların karşısına çıkabildiğine dikkate çeken Poslu, şu yarılarda bulundu:

“Biz bu senede kanıp biz o anda imzaya atmış bulunuyoruz. Biz uyanıyoruz ama bir nebze dolandırıldığımızın farkına varıyoruz ama iş işten geçmiş oluyor. Ben bunlara sosyal medyadan mesaj atıyorum, dekontu göndermelerini istiyorum. Bunlar beni oyalıyorlar göndermiyorlar. Yok işte yoldayız, şu an giremiyorum, internet kapalı gibi. Gidip hemen jandarmaya suç duyurusunda bulunuyoruz. Jandarma noter bölgesi Emniyet bölgesine bağlı olduğu için bizi emniyete gönderiyor Emniyette ifademizi veriyoruz ondan sonra aracımızı ETS kayıtlarından bakılıyor. Aracımızın nerede olduğunu buluyorlar.”

“24 TANE İHTİYATLI HACİZ DOSYASI”

Daha öncesinde şahsın üzerinde 24 haciz dosyası olduğunu anlatan Poslu; “Ertesi gün sabah noter açılır açılmaz aracımı bir galerici olduğu şahıs aracı devrediyorlar. Hemen anında satış yapıyorlar. Bu şahıslar noter satışı yaptıktan sonra sisteme şikayette bulunan kişi olduğu için emniyete götürüyorlar. Emniyette, aracı 3 aylık bir senet karşılığında aldıklarını söylemişler. Emniyetten serbest bırakıyorlar. Avukat hemen icra takibi başlatıyor ve kişinin üstüne araç çıkıyor. Bu aracı sorgulattığım zaman avukatımız, üzerinde 24 tane ihtiyatlı haciz dosyaları olduğunu söylüyor. Vatandaşlarımıza kardeşlerimize herkese buradan duyurmak istiyorum. Kesinlikle alışverişiniz bu şekilde olmasın, biz mağdur olduk siz olmayın” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)