Sahte heykelleri altın gibi gösterip 10 bin Euro dolandırdılar – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
13 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Sahte heykelleri altın gibi gösterip 10...

Sahte heykelleri altın gibi gösterip 10 bin Euro dolandırdılar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Mart 2024 Cumartesi - 10:02Güncelleme: 16 Mart 2024 Cumartesi - 14:30
Sahte heykelleri altın gibi gösterip 10 bin Euro dolandırdılar

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, yaşlı adamı sahte heykelleri altından yapılmış gibi gösterip 10 bin Euro dolandıran 3 kişi “Viking” operasyonu ile yakalandı. Şüphelilerden 2’si tutuklandı.

Tarlasında çalışan M.Y.’nin yanına gelen 3 kişi, “Tarlada define arıyorduk. Kazı yaparken bir küp bulduk. Sende çekiç varsa kırıp içine bakalım” dedi. Ardından aldıkları çekiçle küpün bir kısmını kırıp altın görünümlü heykelleri gösterdiler.

Bunların tarihi eser olduğunu öne sürüp, “Biz sana güveniyoruz, sende kalsın. Bunlara alıcı bulacağız. Bulduğumuzda seni arayacağız” diyerek ayrıldılar.

“MÜŞTERİ BULDUK, 10 BİN EURO GÖNDER”

Birkaç gün sonra telefonla yaşlı adamı arayan şüpheliler, yurt dışından müşteri bulduklarını, gelmesi için para gerektiğini anlatıp, “nasılsa milyon değerindeki heykeller sende” sözleriyle 10 bin Euro istediler. Kendisinden istenilen parayı gönderen, ancak bir kez daha 10 bin Euro istenmesi üzerine şüphelenen yaşlı kişi, jandarmaya giderek şikayetçi oldu.

ŞÜPHELİLERİN İZİ İZMİR’DE BULUNDU

Olayı aydınlatmak için geniş çaplı araştırma başlatan Denizli İl Jandarma Komutanlığı Suç Araştırma Timi (JASAT) dedektifleri ve Pamukkale İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, küp ve heykelleri Müze Müdürlüğüne götürdü. Sahte olduklarının belirtilmesi üzerine dolandırıcılık olayını gerçekleştirenlerin peşine düşüldü.

Yapılan takip sonucu şüphelilerin 11 suç kaydı bulunan 72 yaşındaki M.E.U, 35 suç kaydı bulunan 39 yaşındaki E.Y. ve 1 suç kaydı bulunan 70 yaşındaki H.M. olduğu ve İzmir’de bulundukları belirlendi. Viking ismi verilen operasyonla da yakalandılar.

Denizli’ye ve işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.E.U. ve E.Y. tutuklandı. Hesabına para yatırılan H.M. ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.