“Özel kredi” diyerek dolandırıcılık yaptılar – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. “Özel kredi” diyerek dolandırıcılık yaptılar

“Özel kredi” diyerek dolandırıcılık yaptılar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 22 Mart 2024 Cuma - 15:01Güncelleme: 22 Mart 2024 Cuma - 15:02
“Özel kredi” diyerek dolandırıcılık yaptılar

Denizli ile birlikte 10 ilde cep telefonuyla aradıkları kişileri “GSM abonelerine özel ve uygun” kredi vaadiyle dolandıran 16 şüpheli yakalandı.

Dolandırıcılar vurgun yapmak için her yolu deniyor. Bu kez cep telefonu abonelerini “özel ve uygun kredi” vaadiyle dolandırıcılık ağına düşürdüler.

Giresun İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarında, internet siteleri üzerinden oltalama (phishing) yöntemiyle dolandırıcılık yapan bir şebekenin izine ulaşıldı.

Yapılan takip ve incelemelerin ardından operasyon için harekete geçildi. Giresun merkezli Denizli, İstanbul, İzmir, Ankara, Aydın, Tokat, Van, Muğla ve Isparta’da belirlenen adreslere operasyon gerçekleştirildi.

Eş zamanlı operasyonlarda, sosyal medyada GSM abonelerine özel uygun kredi çekimi şeklinde oluşturulan sahte reklamları paylaşıp, yönlendirdikleri oltalama (phishing) siteleri üzerinden haksız kazanç sağlayarak “nitelikli dolandırıcılık” suçunu işledikleri tespit edilen 16 şüpheli yakalandı.

Bu kişilerle birlikte ele geçirilen 1 otomobil, 32 bin dolar, çok miktarda altın ve Türk Lirası ile dijital materyallere el konuldu.