Kripto varlık alım satımı ile 1 milyar dolarlık dolandırıcılık – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Kripto varlık alım satımı ile 1...

Kripto varlık alım satımı ile 1 milyar dolarlık dolandırıcılık

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 30 Mayıs 2024 Perşembe - 11:32Güncelleme: 30 Mayıs 2024 Perşembe - 11:33
Kripto varlık alım satımı ile 1 milyar dolarlık dolandırıcılık

Denizli’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ilde, “Smart Trade Coin” isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden 1 milyar dolarlık vurgun yapan şebekenin 127 elemanı düzenlenen Sibergöz-42 operasyonuyla yakalandı.

Ankara merkezli Denizli’nin de aralarında olduğu 21 ilde, “Smart Trade Coin” isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden “sıfır risk ile yüksek kazanç” vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen şebekeye yönelik “sebergöz-42” operasyonları düzenlendi.

Operasyonlarda, 1 milyar dolar haksız kazanç elde ettiği tespit edilen ve uluslararası dolandırıcılık eylemi gerçekleştiren 127 şüpheli yakalandı.

Haberin DevamıReklam
Yakalanan şüphelilerin “Smart Trade Coin” isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden “sıfır risk ile yüksek kazanç” vaadiyle vatandaşların yatırıma yönlendirildiği, otomatik al-sat işlemlerini gerçekleştiren bot uygulaması satıldığı ve mevcut kullanıcılara yeni kullanıcı getirmeleri halinde kazanç vaadinde bulunup “saadet zinciri” sistemi oluşturdukları belirlendi.

Bu sistemle şebekenin 1 milyar lira değerinde 177 adet taşınmaz ve 61 adet taşınır mal varlığı elde ettikleri ortaya çıkarıldı.

Gözaltına alınan şüpheliler ile birlikte ele geçirilen 1 adet tabanca, 1 adet kurusıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu.