17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. YAŞAM
  4. /
  5. ASAYİŞ
  6. /
  7. Altınların gramaj ve ayarını düşürerek piyasa...

Altınların gramaj ve ayarını düşürerek piyasa süren 4 kişi yakalandı

Haber Merkezi - 13 Ağustos 2021 Cuma - 17:09 Altınların gramaj ve ayarını düşürerek piyasa süren 4 kişi yakalandı

Denizli merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonda, altınların gramajını ve ayarını düşürerek piyasaya süren 4 kişi yakalandı. Şüphelilerle birlikte çok sayıda altın ve madeni euro paralar ele geçirildi.

A- A+

Denizli’de kuyumculuk yapan şüphelilerin, basımı yalnızca Merkez Bankası Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün yetkisinde olan milli ziynet altınlarının gramajını ve ayarını usulsüz olarak düşürüp, satışını yapmak suretiyle haksız kazanç elde ettikleri bilgisi üzerine harekete geçildi.

ÜÇ AY TAKİP YAPILDI

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, şüphelilerle ilgili üç ay fiziki takip ve detaylı çalışma yaptı. Kuyumcu olarak faaliyet gösteren şüphelilerin, diğer kuyumculardan aldıkları saf altınları farklı illerde bulunan illegal atölyelerde milli ziynet altınları şeklinde basımını yaptırarak, Denizli’de satışa sunduklarının belirlenmesinin ardından operasyon için düğmeye basıldı.

Denizli merkezli, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta belirlenen adreslere gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 4 kişi yakalandı.

Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin tamamlanmasının ardında adliyeye sevk edilen şüpheliler tutuklandı.

Haberin DevamıReklam

ELE GEÇİRİLENLER

Şüphelilerin üzerlerinde ve tespit edilen adreslerinde yapılan aramalarda; 4 bin 290 çeyrek altın, 438 yarım altın, bin 259 tam altın, 97 Ata altını, 79 Cumhuriyet altını, 8 bin 587 adet 2 euro madeni para, bin 20 gram astar olarak tabir edilen altın, 8 bin 451 adet 2 euro madeni para yapımında kullanın metal parça, altın ve madeni para basımında kullanılan 6 metal eritme, kesme, presleme makinesi, 48 adet çeyrek, yarım, tam, Cumhuriyet altını, Ata lira ve reşat altını mühür kalıbı, 3 adet madeni 2 euro mühür kalıbı ve 75 adet damgasız pul altın ele geçirildi.

PİYASA DEĞERİ 10 MİLYON LİRA

Operasyonlarda ele geçirilen altınlar, yapancı menşeli madeni paralar ve baskı işlemlerinde kullanılan mühür kalıplarının piyasa değerinin yaklaşık 10 milyon lira olduğu bildirildi.